Buradasınız
Anasayfa > Güncel Haber > VALİ GÜL, “KULLANILMAYAN İLAÇLARIN BERTARAFI ÖNEMLİ”

VALİ GÜL, “KULLANILMAYAN İLAÇLARIN BERTARAFI ÖNEMLİ”

VALİ GÜL, “KULLANILMAYAN İLAÇLARIN BERTARAFI ÖNEMLİ”

Gaziantep Valisi Davut Gül, Evsel Atık İlaçların Bertarafı projesi kapanış töreninde kullanılmayan ilaçların bertarafının önemine değinerek doğaya atılan her ilacın bitkilere, yer altı sularına karışıpinsana döndüğünü söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 8. Bölge Gaziantep Eczacı Odası işbirliği ile hayata geçirilen proje kapsamında okullarda eğitime başlanıldığını aktaran Gül, küçük yaşlarda verilen eğitimler ile çocukların geleceğe daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde hazırlandıklarını dile getirdi.

Özellikle hijyen ve sağlıklı beslenme alışkanlığının çocuğa kazandırılmasının koruyucu önlem olduğunu vurgulayan Gül, “Hasta olmadan önce yapmamız gerekenler var. Bunların başında hijyen ve sağlıklı beslenme geliyor. Çocuklarımızın elini yıkama alışkanlıklarını çocuk yaşlarda kazanmaları ileriki hayatında bu alışkanlıkların devam edeceği anlamına gelir. Yine düzenli beslenme çok önemli. Bu konuda anne ve babalara büyük görev düşüyor. Anne ve babaların yaptığı en büyük hata çocukların istediği, sevdiği yiyecekleri çocuğa vermeleri. Bu da tek tip beslenme olarak çocuklarımızın direncini düşürüyor. Doğal olarak hastalıklara davetiye çıkarıyor” dedi.

vali gul, kullanilmayan ilaclarin bertarafi onemli -2-

Antibiyotiklerin %50’si hiç açılmadan atılıyor

Her türlü önleme karşı hasta olunduğu durumlarda ise Antibiyotik ağırlıklı bir tedavinin uygulandığını belirten Gül, “ Bu ilaçların  %50’si maalesef kullanılmıyor. Çocuk iyileşme eğilimi gösterdiğinde ilacı kesmek çocukların direncini düşürüyor. Okullarda bu eğitimin verilmesi,  çocuklarımızın hem gereksiz ilaç kullanmamaları hemde beslenme ve hijyen noktasında bilinçlenmesine katkı sunacak” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar nezdinde tüm vatandaşlara seslenen Gül, ilaçların bertarafı konusunda destek isteyerek “Özellikle velilerimizden beklentimiz kullanılmayan ilaçların bertaraf edilmesi. Doğaya attığımız her ilaç yine bir şekilde bize geri dönüyor. Suya karışan ilaçlar bitkilere, ağaçlara,  yer altı sularında içtiğimiz sulara karışarak yine bizlere bir şekilde bulaşmış oluyor.  O açıdan kullanacağımız ilaçların dozajı, süresi, miktarı kadar kullanılmayanların bertaraf edilmesi de önem arz ediyor. Bu noktada sağlık çalışanlarımıza, velilerimize, çocuklarımıza daha doğrusu toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor” diye konuştu.

vali gul, kullanilmayan ilaclarin bertarafi onemli -3-

Hastalıktan korunmanın bir diğer yolunun da spor yapmak olduğunu da sözlerine ekleyen Gül, bol bol spor yapmaları noktasında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak projede emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı ise proje hakkında bilgi vererek, ‘Evsel Atık İlaçların Bertarafı’ projesinde, ilaç kullanımına dair yaşanılan pek çok soruna dikkat çekmenin, hasta ve hasta yakını kapsamındaki paydaşlara Akılcı İlaç Kullanımı ilkelerini anlatarak benimsetmenin hedeflendiğini dile getirdi.

Sarıfakı, proje kapsamında güncel hali ile toplam 13500 ilaç kutusu toplandığını,  toplanan ilaçların kategorize edilerek tek tek sayıldığını, toplam ilaç kutusu içeresinde açılmış kutu sayısının 7331, açılmamış ilaç sayısının ise 6182 olduğu, toplanan ilaçların % 46’sının hiç açılmadan atıldığını, bunların içerisinde antibiyotiklerin ilk sırada geldiğini bildirdi.

Konuşmalar sonrasında Vali Gül, veliler ile öğrenciler tarafından hazırlanan hijyen konulu mini gösteriyi izledi,  Akılcı İlaç Kullanımı temalı resim sergisini gezdi.

vali gul, kullanilmayan ilaclarin bertarafi onemli -4-

***

İLAÇLARIN BERTARAF EDİLMESİ

Vatandaşımızın etkili, hakkaniyetli ulaşılabilir ve hakkı olan kaliteli sağlık hizmeti alabilmesini sağlamak hepimizin görevidir. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen göstergeler arasında eğitim ve sağlık göstergeleri önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlık bilindiği gibi en dinamik sektörlerden biridir. Ülkemizde ilaca erişilebilirlik tüm sağlık politikasının bir parçası hatta bir ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarının bir bileşeni olarak değerlendirilmektedir.

Ancak dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmakta ve akılcı olmayan ilaç kullanımı; bütün dünyada en temel sağlık sorunlarından biri olarak görülmektedir. DSÖ’nün raporunda ilaçların yarısından fazlasının uygun olmayan şekilde reçetelendiğine ve hastaların yarısının ilaçlarını doğru kullanmadığına vurgu yapılması dünyanın bu konuda kat etmesi gereken epeyce uzun bir yolu olduğuna işaret etmektedir.

Antibiyotiklerin keşfi tıp dünyasında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Ancak bu grup ilaçların aşırı ve uygunsuz kullanımı ile hız kazanan direnç sorunu hem ülkemizde hem de tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemine dönüşmüştür.

vali gul, kullanilmayan ilaclarin bertarafi onemli -5-

2011 yılında Gaziantep’te aile hekimlerimizin reçetelerinde antibiyotik bulunma oranı %57,58 iken bu oran 2018’de % 31,66’ya kadar düşmüştür. Olumlu bir gerileme görülmekle birlikte hedefimiz, Türkiye ortalamasının altına düşmek olmalıdır. Bilinmelidir ki antibiyotikler insan hayat kalitesine ve yaşam süresine çok değerli katkılar sunmuştur. Ancak bu katkının devamı takdir edileceği gibi doğru teşhis ve uygun ilacın yeterli sürede ve uygun şekilde kullanılması ile mümkün olacaktır.

İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, 8. Bölge Gaziantep Eczacı Odası işbirliği ile yapılan ‘Evsel Atık İlaçların Bertarafı’ projesi kapsamında bir yılda güncel hali ile 1150 kilogram atık ilaç toplanılmıştır.

Toplanan atık ilaçlar gruplarına göre ayrım yapılarak en fazladan en aza doğru sıralama yapıldığında,  ilk beş sırada ağrı kesicilerin, antibiyotiklerin, solunum sistemi ilaçları, mide bağırsak sistemi ilaçları ve kalp damar sistemi ilaçlarının olduğu tespit edilmiştir.

İlaçlar kategorize edilerek sayımı yapıldığında, toplanan ilaçların % 46’sının hiç açılmadan atıldığı, gruplarına göre ilk altı grup ilaca bakıldığında ise;

Antibiyotiklerin % 55,66’sının,

Ağrı kesici ve Anti-inflamatuarların % 40,35’nin,

Solunum sistemi ilaçlarının % 37’nin,

Mide bağırsak sistemi ilaçlarının  %45,11’nin

Kalp damar sistemi ilaçlarının  ise % 60,27’sinin

Vitamin ilaçlarının ise  % 38,74’sinin hiç açılmadan atıldığı tespit edilmiştir.

vali gul, kullanilmayan ilaclarin bertarafi onemli -6-

Bütün bu sonuçlar Gaziantep’te başta antibiyotik kullanımı konusu olmak üzere akılcı ilaç kullanım ilkeleri doğrultusunda, sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik  tüm çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini, bu konuda başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının, vatandaşlarımızın, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının önemli bir sorumluluğu olduğunu, vatandaşlarımızın sağlık sorunlarında muhakkak hekime danışmaları gerektiğini eğer hekim kontrolünde ilaçlı tedavi uygun görülmüş ise ilaçların doğru ve reçetede yazılan sürede kullanılmasının önemini ayrıca ilaç kullanımı konusunda hekim ve eczacının dışındaki tavsiyelere riayet edilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Projenin amaçlarından biride atık ilaçların ekolojik sisteme zarar vermeden yok edilmesini sağlayacak uygun bertaraf tesislerine gönderilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Sayın Emine Erdoğan’nın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne ilaçların dahil edilmesinin ne kadar doğru bir karar olduğu görülmektedir.

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü, halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile her yıl 18 Kasım’da gerçekleştirilen Avrupa Halk Sağlığı girişimidir. Bugünün anlamı noktasında yapılan çalışmaların hepsi faydalı olmakla birlikte bir günle sınırlı kalmamalı süreklilik göstermelidir.

Başta antibiyotikler olmak tüm ilaçların akılcı kullanımı ve bu konuda toplumsal duyarlığı arttırmak hepimizin görevidir.  Bu görev toplumumuza ve gelecek kuşaklara karşı vicdani ve insani sorumluluğumuzdur. Bu konuda yapılacak tüm çalışmaların Gaziantep’imize ülkemize katkı sağlayacağını umuyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlıklı günler diliyoruz.

 

Top