Buradasınız
Anasayfa > Röportajlar > TÜRKÂN SÖNMEZ: “Türkiye’nin en önemli sorunu eğitimdir. Hedefimiz, daha çok talebe okutmak…”

TÜRKÂN SÖNMEZ: “Türkiye’nin en önemli sorunu eğitimdir. Hedefimiz, daha çok talebe okutmak…”

DURUKAN’IN  OBJEKTİFİNDEN

GAZİANTEP’TE İZ BIRAKANLAR 

YARDIMSEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

TÜRKÂN SÖNMEZ

“Türkiye’nin en önemli sorunu eğitimdir. Hedefimiz, daha çok talebe okutmak…”

Gaziantep Yardımsevenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Türkân Sönmez ile Atatürk Bulvarı’ndaki, dernek merkezinde görüşüyoruz:

“Sayın Sönmez, kısaca biyografinizden bahseder misiniz?”

Gaziantepliyim, 4 çocuğum var. Yapı Kredi Bankası’ndan emekliyim. 48 senedir dernekte çalışıyorum.”

turkan sonmez roportaji-4-

“Dernekte başkanlık göreviniz ne zaman başladı?”

“İki senedir yapıyorum. Daha önceki seneler de yaptım. Bu ikinci başkanlığım.”

“Derneğinizin kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?”

“1928’de Atatürk tarafından kurulmuştur.”

turkan sonmez roportaji-8-

“Gaziantep şubeniz ne zaman kuruldu?”

“1955’te, rahmetli Hatice Güllü başta olmak üzere, Nükhet Ersoy ve ben bu derneği kurduk. Ondan sonra tabii üye çok sayıda üyelerimiz oldu ve bugünkü duruma geldik. 200 kadar üyemiz var; hepsi kadınlardan oluşuyor…”

“Derneğinizin şu anki yönetim kurulu nasıl oluşuyor?”

“Yönetim kurulu üyelerimiz 9 asil, 9 yedek kişiden oluşuyor. Denetim kurulu üyelerimide 3 asil, 3 yedek… Başkan ben; Türkan Sönmez, İkinci Başkan, Nuriye Horozoğlu, Yönetim Kurulu Asil Üyelerimiz; Belma Akıncıgil, Nesrin Turan, Yıldız Hoylu, Hatice İşler, Figen Sevinç, Ayşegül Kanalıcı, Türkan Özüzümcü. Yönetim Kurulu Yedek Üyelerimiz; Nevin Zengin, Belkıs Öztarakçı, Zekiye Ocak, Zuhal Atay, Lale Danış, Firdevs Sağlam, Fadile Baglıoğlu, Selma Demir ve Demet Doğdu.”

turkan sonmez roportaji-9-

“Yardımseverler Derneği’nin amacı nedir?”

“Amacı; fakirlere yardım etmek. Sanayicilerimiz ve tüccarlarımızdan aldığımız ve bizim yaptığımız faaliyetlerden elimize geçen paralarla başta talebe okutuyoruz. Her ay 30 üniversiteli öğrenciye 100’er milyondan toplam 3 milyar yardımda bulunuyoruz. Ancak, çalışkan olan ve babası olmayan öğrencilere burs veriyoruz. Talebeleri okutuyoruz, kışın fakir ailelere odun-kömür yardımı yapıyoruz. Tabii, biz senelerdir bildiğimiz için bu fakir aileleri tespit etmekte bir güçlük çekmiyoruz. Çok fakir, hatta kaya konutlarında, kayada oturan böyle kimselere yardım ediyoruz. Ramazan’da 300 kadar talebe giydiriyoruz.

Her okuldan fakir talebeleri alıyor, baştan ayağa her şeyiyle giydiriyoruz.”

 

“Derneğin gelirlerini nasıl elde ediyorsunuz?”

“Biz sık sık turlar hazırlıyoruz, çaylar yapıyoruz, yemekler veriyoruz. Bu da ‘Talebe okutalım, fakir ailelere yardım edelim’ diye. Senelerdir hep arkadaşlarımla el ele vererek bunları yapıyoruz.”

Bu çalışmaları yaparken, belirlediğiniz en önemli hedef nedir?”

“Hedeflerimiz daha çok talebe okutmak. Bütün hedefimiz bu… Türkiye’nin en önemli sorunu çünkü eğitimdir. Onun için en çok okuyamayacak durumdaki talebelerimize elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz.”

turkan sonmez roportaji-5-

“Gezileriniz nasıl oluyor?”

“Haziran’dan Eylül’e kadar kaplıca oluyor. Bilmem bir Ş.Urfa’ya gidiyoruz, turistik yerlere gezi düzenliyoruz Karadeniz programımız da var. Kıbrıs’ı düşünmüyoruz. Karadeniz yapacağız Temmuz’un 15’inde Allah kısmet ederse.”

“Gezileri nasıl organize ediyorsunuz?”

“Vallahi, bir otobüs, iki otobüs hiç belli olmuyor. Ş.Urfa’ya gidiyoruz bu sene 5 otobüsle. Tabii ki üyelerimiz dışında misafirlerimiz de oluyor. Meselâ masrafımız 50 YTL ise, biz 60 YTL’ye bilet satıyoruz. Bir kişide 10 YTL derneğe kalıyor. Bunlarla da işte öğrencilerimize ve fakir ailelere yardım ediyoruz.”

turkan sonmez roportaji-7-

“Dernek binasında kiracı olarak mı bulunuyorsunuz?”

“Hayır, bu bina derneğimize aittir. 1960’da rahmetli Hatice Güllü ile beraber Genel Merkezimiz için iki daire aldık. Birinde biz oturuyoruz, diğerini de fakir talebelere çok cüzi bir bedelle kiralıyoruz. O da, karşıdaki dairedir.”

Derneğimizin telefon numarası 336 75 79’dur. Her hafta Perşembe günü toplanırız. Derneğimizin herkesimden üyeleri mevcuttur. Bu gönül işi; gönüllü… Ne bizim kesemize para girer, ne de çıkar. Bizden çıkar, ama girmez… Bu şekilde bütün arkadaşlarımızla gönülden çalışıyoruz. Burası bizim ‘baba evimiz’ gibi… Nasıl evimizde her şeyi tasarruf ederiz, aman şöyle yapalım diye. Burada da aynı şekilde… Hakikaten aynı şekilde yapıyoruz, çok dikkat ediyoruz.”

turkan sonmez roportaji-6-

“Derneğiniz nasıl oluştu? Siz mi talip oldunuz?”

“Hayır, biz talep etmedik. Genel Merkez her İl’e talimat veriyor. ‘Derneği kurun’ diye, belirli kimselere. Bunu da bu şehirde 1928 senesinde kurduk. Gaziantep’te biz şubeyiz. Meselâ bir Nizip’i ele alalım; o şube değil. Nizip Şubesi bizim denetimimizde. Eskiden Kilis şubesi de vardı, yine bizim denetimimizdeydi. Ama İl olunca o olay bitti…” 

turkan sonmez roportaji-1-

“Boş vakitlerinizi ne ile değerlendiriyorsunuz?”

turkan sonmez roportaji-10-

“Faaliyet yaptığımız zaman, belli misafirlerimiz var. Bunun dışında misafir almaya çalışıyoruz. Yani bir otobüssek iki otobüse çıkaracak, iki otobüs doldurabildikse üç otobüse çıkarmak. Yani bundan 50 YTL kazanmayalım da, 100 YTL kazanalım. Ne kadar çok gelir elde edebilirsek o kadar çok talebe okutabilir ve fakir ailelere yardım yaparız amacıyla hep böyle çalışmaya devam ediyoruz.”

Top