Buradasınız
Anasayfa > Röportajlar > MEHMET ÜNSALAN: “Suluboyanın transparan özelliği beni cezbediyor, heyecanlandırıyor”

MEHMET ÜNSALAN: “Suluboyanın transparan özelliği beni cezbediyor, heyecanlandırıyor”

DURUKAN’IN OBJEKTİFİNDEN                                                    

SANATTA İZ BIRAKANLAR

MEHMET ÜNSALAN

“Suluboyanın transparan özelliği beni cezbediyor, heyecanlandırıyor”

kavalier 800 un projedeki resmi

M. Erhan DURUKAN

TRT Çukurova Radyosu’nda “Erhan Reklam” adı ile haftanın belirli günlerinde saat 13:30’da yayınlanan reklam kuşağımda, gerek Gaziantep’teki, gerek Mersin’deki ve gerekse diğer bazı illerdeki firmaların reklâmlarını yayınlamaktaydım.

Kayınbiraderim Abdurrahman İğdelioğlu ailesiyle birlikte Mersin’de Pozcu semtinde kalmaktaydı. Bir yandan Mersin’deki reklâm çalışmalarımı yaparken, bir yandan da eş-dost ziyaretlerini sürdürmekteydim.

G.M.K. Bulvarı’nda ÜNSALAN TİCARET ünvanlı bir işyeri dikkatimi çekiyor. Reklâm almak için içeriye girdiğimde firma sahibi Mehmet Kâzım Ünsalan ile karşılaşıyorum. Kendimi tanıtmadan önce çantamdan çıkardığım küçük teyp’in düğmesine basıyor ve O’na “Erhan Reklâm” anonsuyla yayınlanan bir reklâm programımı dinletiyorum.

mehmet kazim unsalan -1-

“Yazın en sıcak günlerinden birinde, Adana’ya gidip gelirken arabamın radyosunda dinlediğim Erhan Reklâm’ın mı sahibisiniz?” diye hayretle sorar.

“Evet” dediğimde.

“Yahu el insaf yani… Her taraf cayır cayır yanıyor, siz Balat Mensucat’ın reklâm spotlarını yazın en sıcak günlerinde yayınlıyorsunuz. Yanılmıyorsam reklâm spotları da şöyleydi: Sıcak… Sıcacık… Sımsıcak… Balat halıları… Balat Battaniyeleri… Balat Karpet Kilimleri… O sıcakta yayınlanan bu reklâmınız hiç aklımdan gitmiyor. Bir taktik miydi acaba?” diye sorar.

Reklâmın mevsiminin olmadığını, hatta ve hatta kışın da buzdolabı ve benzeri ürünlerin de reklâmını yaptığımı söyleyerek, bunun bir taktik olmadığını, ama dinleyenin aklında kalmasını sağlamak için uyguladığımı belirtiyorum kendisine.

mehmet kazim unsalan -2-

Mehmet Kâzım Ünsalan Ankara doğumlu. K.H.O.’dan A.İ.T.İ Akademisi’nden mezun olmuş. Gümrük ve Tekel Bakanlığı’nda, Seka Aksu’da, İstanbul’da bazı özel sektörlerde çalıştıktan sonra, 1978 yılında Mersin’de İç Dekorasyon ve Mutfak Dolapları imalâtı konusunda Ünsalan Ticaret ünvanı ile kendi işyerini açmış.

mehmet kazim unsalan -3-

Radyo reklâmlarıma ara verdikten sonra Mersin’e hemen hiç gitmedim. Arşivdeki dergilerimi karıştırırken eski dostun bir resmini görünce halini hatırını sormak geldi içimden, merak ettim hâlâ Mersin’de mi, ne yapıyor, sağlığı ne durumda, diye. Internet’e girip ismini yazdığımda; “Tüm Dostlara MERHABA” çıktı karşıma, tuşladığımda şöyle hitap ediyordu ÜNSALAN:

“Tüm dostlara kocaman bir MERHABA

Denizi, tekneyi, balığı seven dostlarla bir arada olmak ne güzel.

1999’da emekli olup 2002’de Datça’ya yerleştik. 2006’da her yıl 5-6 ay çalışarak kardeşim ve bir arkadaşımla yapmaya başladığımız Kavalier-800 projesini, 2009 yılının 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda denize indirdik. Halen Datça Limanı’nda bağlı.

Bu tekneyi imalat süresince çektiğimiz yüzlerce fotoğraftan ikiyüz kadarını aşağıdaki linkte görebilirsiniz :

https://picasaweb.google.com/100252575393035001131/Kavalier800DatcaDaYaptGMZYelkenliTekne#

Aynı web sayfasında yarı kıymetli taşlardan ürettiğim “Yelkenli Kolyeler” serisini ve Suluboya resimlerimi de izleyebilirsiniz.

mehmet kazim unsalan -4-

Yüzmeyi, dalmayı, balık tutmayı, trompet ve ağız armonikası çalmayı, sulu boya resim yapmayı hobilerimden başlıcaları olarak söyleyebilirim. 2002’den bu yanı 11 sergim oldu. Merak eden arkadaşlar Facebook’dan  da “Mehmet Kazım Unsalan”  sayfasından  izleyebilirler.

Tekne imali konusunda da soruları olanlara bilebildiğim kadarı ile yardımcı olmak isterim.

Sağlıcakla kalın sevgili dostlar…”

kavalier 800 - datca da yaptigi tekne barakuda

12 Kasım 2009’da Eyüp adlı bir şahıs da internette şöyle anlatıyordu Mehmet Ünsalan’ı: “Datça’ dan bir deniz sevdalısı ve ressam Mehmet Ünsalan Ağabey…

Gezgin Korsan forumunda tanıdım Mehmet Ağabeyi.  Kendi yaptığı suluboya resimlerini çok beğendim. Hepsi Datça ve çevresini anlatan, denizle, tekneyle ilgili… Sıcak renkleriyle içinizi ısıtan, deniz ve tekneyle bağınızı kuvvetlendiren türden… Kendi teknesini yaptı, çok güzel, çok denizci bir tekne… Datça Limanında nazlı nazlı salınıyor… Adı da Baracuda… O çok ayrı bir hikâye…

Datçaya yolu düşenler mutlaka limanda bakınsınlar çevrelerine… Baracuda ve denizci M.Ünsalan Korsanla tanışsınlar… Ben henüz tanışmadım ama önümüzdeki mevsimde mutlaka uğrayıp bir demli çayını içeceğim…”

mehmet kazim unsalan-5-

Mehmet Kâzım Ünsalan’ın çok önemli bir hobisi daha var. Kimse değinmemiş. Kanarya besler, onunla konuşur, onunla oynar. Mersin’e bir gidişimde masasında oturuyor, birisi ile konuşuyor idi. Ama benden başka hiç kimse yoktu içeride… Şaşkınlıkla kendi kendine mi konuşuyor acaba derken sol omuzunun üzerinde geride bir kafes ve kafesin içerisinde de bir kanarya gözüme ilişti. Kanarya’yı çağırdı, omuzuna kondu. Ağzına açıp, dilinin üzerine bir habbe kuş yemi oturttu. Kanarya kafasını Ünsalan’ın ağzının içerisine doğru uzattı ve dilinin üzerindeki yem tanesini alarak yedi. Bu özelliğini de ben yazayım, Dergim Objektif’te 1989 yılında yayınlanan tespit ettiğim bu fotoğrafı Ünsalan’ı seven dostları ile paylaşayım istedim.

MEHMET KÂZIM ÜNSALAN

suluboya-sergi-kazim-unsalan-2

Mehmet Ünsalan, 1944 Ankara doğumlu, A.İ.T.İ Akademisi mezunu, 1978 Yılına kadar çeşitli şirketlerde yönetici olarak çalıştıktan sonra kendi şirketini kuruyor.

mehmet-unsalan-resim-sergisi-1

2000 yılında emekli olup Datça’ya yerleşen Mehmet Ünsalan Datça’ya gelmeden önce hobi olarak başladığı suluboya çalışmalarını Datça’daki atölyesinde sürdürüyor.

mehmet-unsalan-resim-sergisi-3

Şimdiye dek birçok kişisel sergi açtı, karma sergilere katıldı. Datça’daki 8. sergisi. Bir deniz aşığı olan Mehmet Ünsalan’ın tablolarının birçoğunda deniz konusu yer alıyor. Manzaralar çoğunlukla Datça’yı yansıtıyor. Yağmurlu havayı tasvir eden çalışmaları da bu sergide yer alıyor. Yağmurun ıslak, kapalı atmosferini, insanların zemine düşen yansımalarını ve deniz üzerinde tekneleri suluboya tekniğinin imkânlarıyla çok güzel vermiş.

mehmet-unsalan-resim-sergisi-2

Sanat yaşamında Mehmet Ünsalan’ın en büyük desteği Eşi grafik sanatçısı Sema Boyancı Ünsalan: Atölyelerinde birlikte gravür ve resim çalışmalarını sürdürüyorlar.

sergi-acilisindeSergide birbirinden güzel suluboya çalışmaları var, bir deniz aşığı olan Mehmet Ünsalan’ın tablolarının birçoğunda deniz konusu yer alıyor. Mehmet Ünsalan, Datça, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Antalya, Gelibolu, Aydın gibi birçok yerde sergi açtı.

mehmet-unsalan-resim-sergisi-4

Mehmet Ünsalan kendinden söz ederken,  “Sanatsal iddiam yok, zevk aldığım için bu çalışmaları yapıyorum, bu da bana bir rahatlık veriyor. Suluboyanın transparan özelliği beni cezbediyor, heyacanlandırıyor. Duygu ve düşüncelerimi hızlı çalışıldığı için daha iyi anlatabiliyorum.” diyor.

Top