Buradasınız
Anasayfa > Röportajlar > GAZİANTEPSPOR’U 1. LİG’E ÇIKARAN KONUKOĞLU’LARI

GAZİANTEPSPOR’U 1. LİG’E ÇIKARAN KONUKOĞLU’LARI

GAZİANTEPSPOR’U 1. LİG’E ÇIKARAN

KONUKOĞLU’LARI

M. Erhan DURUKAN

m. saip konukoglu-1-

M. SAİP KONUKOĞLU

Dokumacılık mesleğini bırakarak, otobüsçülüğe başlayan Gaziantep’in tanınmış otobüs işletmecisi M. Saip KONUKOĞLU, yaklaşık otuz yıldır, bu işi başarıyla sürdürüyor.

Otübüsçülükte varılan başarılı noktanın sırlarını açıklayan KONUKOGLU, başarılı olmanın tek sırrının işe hâkim olmaktan geçtiğini istenen yeniliklere ayak uydurmak olduğunu söylüyor.

“Sayın KONUKOĞLU, yıllar öncesi yapmış olduğumuz röportajımızdan bir alıntı daha yapalım:

“Futbola merakı ile tanınan M. Saip KONUKOĞLU, 1975-1976 futbol sezonunda Gaziantepspor 1. Lig’e çıkıncaya kadar kulüp başkanlığı yapmıştı. 1983’ten 1985 yılına kadar yine Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı görevini üstlenen KONUKOĞLU, Şimdi de Gaziantepspor’la içiçe çalışmakta ve Gaziantepspor için şunları söylemekte: “Kulübe hizmet etmek için Başkan olmak şart değil, önemli olan Gaziantepspor’un başarısıdır. Türkiye’nin 6. büyük ili olan Gaziantep’imizin bu güzide takımı, taraflarının desteği ile inşallah başarıya ulaşacaktır…”

“Evet, o tarihte bunları söylemiştim…”

m. saip konukoglu-2-

M. Saip KONUKOĞLU, maç izlerken…

“Gaziantepspor’un o ilk 1. Lig’e çıkmasından bu yana gelişmeleri bize anlatır mısınız? Gaziantepspor’un bugünkü durumunu nasıl buluyorsunuz?”

“Gaziantepspor 3 yıl 1. Lig’de kaldı. Ondan sonra birçok sıkıntılı durumlar oldu, biliyorsunuz… O dönemin Belediye Başkanı rahmetli Turan ERTUĞ, bir gün beni aradı. ‘Bu Gaziantepspor’u ne yapacağız? ‘dedi. ‘Vallahi, bilmiyorum Başkanım’ dedim. ‘Yok’ dedi,’Sen bu işi düzeltirmişsin… Gaziantepspor çok kötü durumda. Ben sana gereken desteği yapacağım.’ Şöyle-böyle derken, Sayın Başkanı kıramadım o zaman, 1,5 yıl tekrar kulüp başkanlığı yaptım.

Tabii, kulübün aslında hayli pürüzü vardı. Başkan gerçekten, Allah gani gani rahmet eylesin, çok yardımcı oldu. Biraz temizledik… Ondan sonra ben, işlerimin yoğunluğu nedeniyle bıraktım Gaziantepspor Başkanlığı’nı… Tabii yine Gaziantepspor’un yanındaydım. Bizim emeğimiz çoktur Gaziantepspor’da. Şimdiki gençler tabii bunları bilmiyor olabilirler ama, eski spor adamlarının hepsi bilirler…

1988-1989 sezonunda Abdülkadir KONUKOĞLU Bey başkan olsun diye çabaladılar. Rahmetli Abim bana ‘Ne diyorsun?’ dedi. ‘Abi biz bir defa yaptık. Bu iş zor iş falan’ dedim ben. Yani o sezon Abdülkadir Bey başkanlığı almadı.

İkinci sene tekrar baskılar başladı. O zaman Abim’e dedim ki; ‘Abi artık bundan kaçınılmaz. Artık Abdülkadir Bey olsun’ dedim. Abim, ‘Abdülkadir Başkan olunca; ona yardımcı olur musun?’ dedi. Tabii Abdülkadir Bey benim canım, ciğerim; evladım, kardeşimin çocuğu, benim yeğenim… Dedim; “Tabii Abi, ne demek yardımcı olmak. Siz kim, biz kim?…’ Tabii biz de Gaziantep’te örnek bir aileyiz, benim açımdan. Birbirimize bağlıyız. Hepimiz örneğiz yani…

Ve Abdülkadir Bey Başkan oldu. Biz bu arada tabii, eski tecrübelerimize dayanarak tavsiyelerde bulunduk. Yönetimdeymiş gibi, bir başkanmış gibi hizmet verdik. Hatta ‘Gölge Başkan’ dediler… Ama, ne derece doğru-yanlış birşey diyemem. O sene; 1989-1990 sezonunda ikinci kez 1. Lig’e çıktı Gaziantepspor. Abdülkadir Bey, 1 sene daha kaldı başkanlıkta.

Şimdi, Gaziantepspor’un durumu çok iyi. Tesis yapıldı. Bana göre Türkiye’de en iyi kulüplerden bir tanesi. Borçsuz, harçsız kulüplerden bir tanesi diyebilirim yani. Gaziantepspor’un şimdiki durumu iyi ama, ileride ne olur onu bilemem…”

(Objektif – Nisan 2001)

ABDÜLKADİR KONUKOĞLU

Türkiye’nin 6. büyük şehri Gaziantep’te bugün nüfusun yüzde 25’i tekstilden geçimini sağlıyor. SANKO, konusunda 1 NUMARA olmanın gururunu 7 bin çalışanı ile paylaşıyor. Gaziantep’in taşına-toprağına, suyuna-havasına âşık KONUKOĞLU AİLESİ, eserleri SANKO ile sadece Gaziantep’in değil, tüm Türkiye’nin gururu.

Babası Sani KONUKOĞLU’nun vefatından sonra, SANKO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Abdülkadir KONUKOĞLU, çalışkanlığı ve kararlığı ile dikkatleri üzerine toplarken, müteşebbisliği ve Türk Millî Eğitimi’ne katkıları ile de takdir edilenlerin önde gelen isimlerinden biri oluyor.

Röportaj talebimi memnuniyetle karşılayan Konukoğlu ile görüşmek üzere ertesi gün saat tam 17.30’da SANKO’daydım.

abdukadir konukoglu

Abdulkadir Konukoğlu, M. Erhan Durukan’ın sorularını cevaplandırıyor…

Koyu kahverengi bir çift göz, soran bakışlarla bana bakıyordu. Derhal sorularımı Konukoğlu’na yönelttim:

“Sayın Konukoğlu, Gaziantepspor’u ikinci kez 1. Lig’e çıkaran Kulüp Başkanısınız yanılmıyorsam?”

“Evet, haklısınız… Bildiğiniz gibi Gaziantepspor’u ilk defa 1. Lig’e amcam Saip Konukoğlu çıkarmıştı. Aradan 1-2 yıl geçtikten sonra, 2. Lig’e düştü Gaziantepspor. Halkımız bir özlem içerisindeydi; Gaziantep’teki Lig maçlarını ve diğer 1. Lig maçlarını izleyememenin, Gaziantepspor’u 1. Lig’de görememenin üzüntüsünü yaşıyordu. Geçmişteki bazı dostlarımız; Sayın Celal Doğan ve dönemin Valisi Sayın Hüsnü Tuğlu ile birçok parlamenter arkadaşlar, o zaman bize ısrar ettiler ve bizi Gaziantepspor’un başına getirdiler.

abdukadir konukoglu-2-

Gaziantepspor eski Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir KONUKOĞLU, Şampiyonluk Kupası’nı alırken…

Ben aslında futboldan anlamayan bir insanım. İlk sözüm de şu olmuştu; “Gaziantepspor’u yönetirim ama, ben topu, karpuz diye gördüm…” Elbette “bilmemek ayrı bir konu, yöneticilik ayrı bir konu” diye de söylemiştim geçmişte.

Lig’e ilk sene söz vermedim. Ama, ikinci sene inşallah çıkarız dememe rağmen, 1. senede Gaziantepspor’u 1. Lig’e çıkarttık.”

abdulkadir konukoglu-3-

Abdülkadir KONUKOĞLU ve Gaziantepspor’u ilk 1. Lig’e çıkaran amcası Saip KONUKOĞLU, şampiyonluğun mutluluğunu birlikte paylaştılar…

(Objektif – Nisan 1996)

Top