BANGLADEŞ GAZİANTEP FAHRİ KONSOLOSU ERDAL SALİH ÖZDEMİR OLDU

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Bangladeş Dışişleri bakanlığının onayı ile Bangladeş Halk Cumhuriyeti Gaziantep Fahri konsolosu Erdal Salih Özdemir’e görev mektubu verildi.

Programa, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Berk, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Müsiad Şube Başkanı, çok sayıda il protokolü, iş ve siyasi dünyasından isimler, çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Gaziantepli Mimar İş Adamı Erdal Özdemir’e fahri konsolosluğu için görev mektubunu teslim etti.

Mannan, düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Fahri konsolosluk unvanını alan Erdal Özdemir için, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğine sağlam bir köprü olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Bangladeş Türkiye Büyükelçisi Mosud Mannan konuşmasında; “Fahri konsolos bizim için sadece hükümetlerle iş adamları arasında değil, iki ülke halkı arasında da bir köprü görevi görmektedir. Her iki ülke de laik anlayışa sahip Müslüman çoğunluklu nüfusa, kültürel ortaklıklara ve köklü tarihi ilişkilere sahiptir. Her iki ülke de İslam İşbirliği ile D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatlıları üyesidir.” dedi.

İki ülkenin iş insanları arasındaki işbirliği ve ticaret hacminin iki üç katına çıkarılacağına inandığını ifade eden Mannan, şöyle devam etti: “Uzun süredir iyi bir iş geliştirme süreci yaşıyoruz ancak yine de bunu henüz yeterli görmüyorum çünkü iki ülke arasında daha fazla keşfedilecek potansiyel olduğuna inanıyorum. Pandemi döneminde bile 1 milyar dolara yakın ticaretimiz olduysa, daha fazla çabayla yakın gelecekte 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olabileceğimizi düşünüyorum. 2 milyar dolar ulaşılması imkânsız bir rakam değil. Özellikle savunma alanındaki işbirliğimizin her geçen gün daha da güçleneceğini düşünüyorum” dedi.

Fahri Konsolos Erdal Özdemir konuşmasında; “Sayın Büyükelçim, kıymetli protokol, değerli misafirler, değerli basın mensupları, davetimize teşrifinizden dolayı çok teşekkür ederim.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.  Bu nedenle tüm hanımefendilerin Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Öncelikle Ülkemiz ve Gaziantep adına böyle önemli bir göreve lâyık görülmemden dolayı büyük onur ve gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Gaziantep, başta sanayi olmak üzere, kültür turizmi ve gastronomi gibi birçok alanda büyüyen bir şehirdir.

Türkiye’nin dost ve kardeş ülke bangladeş ile arasındaki kültürel ve ticari alanda önemli iş birliklerine sahip olduğunu biliyoruz.

Özellikle Gaziantepli sanayicilerimizin Bangladeş ile çok güçlü ticari bağlarının olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Bu alanda iki ülke arasındaki ticari bağları daha da güçlendirmek için banladeş halk cumhuriyetinin bir temsilcisi olarak elimden gelen tüm gayreti göstereceğimi bilmenizi isterim.

Geçmişi yıllar öncesine dayanan iki ülke arasındaki dostluk bağı giderek güçlenirken, bu dostluk bağının karşılıklı ilişkilerimizi daha da iyi yerlere taşıyacağına gönülden inanıyorum.

Son olarak bu görevin şahsıma verilmesi için desteklerini esirgemeyen Sayın Büyükelçim Mosud Mannan beyefendiye teşekkürlerimi sunuyor, tüm konuklarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi.

Programın ardından Mannan, Gaziantep Büyükşehir belediye Başkan Vekili Dr Mehmet Berk ve Gaziantep Ticaret Odası Başkanı M. Tuncay Yıldırım’a hediye takdim etti.

Bangladeş Türkiye Büyükelçisi Mosud Mannan , M. Erhan Durukan’ın takdim ettiği Objektif Dergisi ile objektife poz verdi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir