Tahsin Tiryaki: “NEDİM OTYAM”

Nedim Otyam, 7 Mart 2008’de İstanbul’da vefat etti. Türk besteci, müzisyen, yönetmen, yapımcı, orkestra şefi, sinemacı ve eğitimci.

Nedim Otyam, Türkiye’nin ilk özgün film müziği üreten sanatçılarından biridir.

Nedim Otyam, 1919 yılında Ankara’da doğdu. O zamanki adı Musiki Muallim Mektebi olan Ankara Konservatuvarının Trompet bölümünden mezun olan Otyam, 1938’de Cumhurbaşkanlığı Filarmoni orkestrasına girdi.

“Barbaros Filmi” 1952 yılında kuran Otyam, sinema alanında 100’den fazla film müziğine, bir çok filmin yönetmenliğine ve yapımcılığına imza attı. Doğal ortamda çekilen ilk köy filmlerinden biri olarak kabul edilen “Toprak”ı 1952’de çeken Otyam, Aksaray’da çekilen filmde ilk kez toprak ağalığı konusunu işledi.

Otyam, 1961’de “3. Akdeniz Şarkı Yarışması”nda “La Paradisiaque” adlı eseri ile birincilik ödülünü aldı, Fransa’da Bitard Üniversitesi’nce verilen “Chevalier Honoraire” ödülü ile onurlandırıldı.

Nedim Otyam, 1974-1984 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü görevinde bulundu. 1976’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde “Film Müziği” dersleri vermeye başlayan Otyam, emekli olduğu 1986 yılına kadar üniversitede ders vermeye devam etti.

Altın Koza, Altın Portakal, Artemis gibi birçok ödülün sahibi olan Otyam, ayrıca kuruluşunda çalıştığı Özel Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi’nin Müzik bölümü başkanlığını da yürütüyordu. Nedim Otyam, 7 Mart 2008’de İstanbul’da vefat etti.

Gazeteci-ressam Fikret Otyam’ın ağabeyi, genç müzisyen Ali Otyam’ın babası sanatçı Nedim Vasıf Otyam, 8 Mart Cumartesi günü Erenköy Galippaşa Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından İçerenköy Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

ESERLERİ:

Nedim Otyam, sinema alanında 100’den fazla film müziğine, bir çok filmin yönetmenliğine ve yapımcılığına imza attı.

Otyam’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmler arasında “Kan ve Gurur (1964)”, “İnleyen Dağlar (1961)”, “Gecekondu Yosması (1956)”, “Bar Kızı (1954)”, “Yurda Dönüş (1952)” ve “Toprak (1952)” bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir