Nükhet Ocak Balkan: “ÜMRAN BARADAN”

Ümran Baradan, 3 Mart 2011’de İzmir’de vefat etti. Türk seramik sanatçısı, ressam.

Ümran Baradan, 4 Şubat 1945’te İzmir’de doğdu.Dedesi şair İsmail Hakkı Baradan, babası Klasik Türk müziği sanatçısı Ulvi Baradan’dır. Girit-Selanik göçmeni bir ailenin çocuğudur. Sinema ve tiyatro sanatçısı, gazeteci Hüseyin Baradan’ın yeğenidir. Gazeteci Uğur Dündar’ın kayınvalidesidir.

İlköğrenimini Alsancak’taki Gazi İlkokulu’nda, liseyi de yine İzmir’de tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden mezun olan sanatçı, lise yıllarında Kütahya’da çinicikilik çalışmaları yaptı. “Devletlerarası yetenekler bursu” ile, Viyana Güzel Sanatlar Fakültesi’nde de eğitim görmüştür.

1966 – 1968 yılları arasında tıbbî resimler çizmek üzere ABD’nde bulundu. 1994 yılına kadar Uluslararası Sanatçılar Derneği Türkiye temsilciliği görevi yaptı, ertesi yıl, Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği’nin dünya çapında genel başkanlığı görevini üstlenerek bu alanda bir “ilk isim” oldu.

Seramik sanatı üzerine birçok çalışma yaptı, sergiler açtı. Kendi adını verdiği ve mimarisini kendi çizdiği Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kurdu. Dünya çapında birçok müzeye katkılarda bulunan sanatçı, binası ve sergilenen materyalleriyle (çeşitli dünya ülkelerinden topladığı oyuncaklar) birlikte Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni İzmir Konak Belediyesi’ne armağan etti.

Ümran Baradan, birçok uluslararası kurum ve kuruluşun onur üyeliğine seçilmiştir. 3 Mart 2011’de İzmir’de mide kanseri tedavisi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde 66 yaşında ölmüştür.