Faruk Çalışkan: “ALTAN GÜNBAY”

Altan Günbay, 3 Mart 2014’te İstanbul’da vefat etti.  Devlet sanatçısı, Yeşilçam’ın usta oyuncusu.

Altan Günbay, 19 Ocak 1931’de Konya’da doğdu. Gazi Lisesi ve Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Almanya’da eğitim gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştı.

Sahneye ilk defa 1954 yılında “Cavalleria Rusticana” operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome gibi 20 operada başrol oynadı.

1963 yılında sinema oyunculuğuna başladı. Karakter oyuncusu olarak çok sayıda filmde rol aldı. İlerleyen yıllarda, bir yandan da tiyatro ve televizyon dizilerinde oynadı. Bazı filmlere fon müziği yaptı. Şarkı sözü yazdı. 1964 yılında “Şehrazat” filmiyle sinemaya başladı. 250 den fazla filmde oynadı.

1966 yılında Memduh Ün’ün isteği ile Altın Çocuk filmindeki rolü için saçlarını kazıtıp dazlak olan Altan Günbay, ardından gelen 18 yıl boyunca filmlerde dazlak kafasıyla kötü adam rollerinde oynadı. Yaşlılık yıllarında Tv dizilerinde gözüktü. Eşi ile birlikte “En Son Babalar Duyar” dizisinde rol aldı. “Çocuklar Duymasın” dizisinde oynadı.

1969 yılında İstanbul Devlet Operası’nın kurulmasıyla birlikte İstanbul’a nakil oldu. İstanbul’da 30 yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanı sıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Bir zamanlar Türkiye’nin Yull Bryner‘i olarak tanınmış, aslında kel olmadığı halde özellikle saçlarını kazıtmıştır. 1966 yapımı “Altın Çocuk” filminde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isteyince filmden sonraki 18 yıl gezmiştir.

“Uykusuz geceler” filminin fon müziği yapan Günbay , “Buğulu gözler”,”Bekliyorum” gibi birçok şarkı da besteledi. 1982 yılında “Beni Unutma”, ve “Seni Kalbime Gömdüm” filmlerinin yapımcılığını yaptı.

Usturaya vurulmuş başı, ince bıyıkları ve karakteristik ifadeleri ile sinemamızın en önemli karakter oyuncularından biridir Altan Günbay. Üstlendiği kötü adam rollerini başarıyla canlandırmış, ona ün getirmiş fiziğini uzun yıllar korumuştur.

82 yaşında olan sanatçı, 3 Mart 2014 günü vefat etti. Teşvikiye Camisi’nden kaldırılan cenazesi, Büyük Çekmece Mezarlığında toprağa verildi.