Cesim Tahincioğlu: “MÜSLÜM GÜRSES”

Müslüm Gürses, 3 Mart 2013’te İstanbul’da vefat etti. “BABA” lakaplı sanatçı.

Arabesk müziğin başarılı isimlerinden biri olan Müslüm Gürses, özellikle 90’lı yıllarda bir fenomen haline gelmiş, konserlerinde jiletle kendilerine zarar veren hayranları nedeniyle büyük tartışma konusu olmuştur. İlerleyen yıllarda müzikal kimliği değişmiş, farklı türlerde eserler ortaya koymuştur. Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak anılmaktadır. Gürses, toplamda 39 sinema filminde rol almıştır.

Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953 tarihinde Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde doğdu.Gerçek adı Müslüm Akbaş’tır. Babası Mehmet Akbaş, annesi Emine Akbaş‘tır. Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ve bağlama çalıyordu.

Çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. 3 yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailesiyle birlikte Adana’ya göç etti. Burada terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı. İlkokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam etmeyen Gürses; 14 yaşındayken Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul’a geldi. Bu dönemde çıkardığı Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı 300 bin satış yaparak büyük bir rekor kırdı. Gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi ve alın kemiği kırıldı.

Kaza sonrası çıkardığı ”Özür diliyorum senden”, ”İsyankâr”, ”Ben insan değil miyim” gibi albümlerle çıkışını sürdüren Gürses, arabesk türünde en çok ilgi gören isimlerden biri oldu.

1979’da ilk defa İsyankâr filmiyle kamera karşısına geçti. 1985 yılında çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur’la evlendi.

Gürses’in, 2006‘da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi ”Aşk Tesadüfleri Sever” müzik marketlerdeki yerini aldı. 2010 yılının Kasım ayında ”Yalan Dünya” isimli albümü çıkardı.

Müslüm Gürses, Kadoil’in reklam filminde oynadı.

Filmin konusu şöyle: Müslüm Gürses’in bir istasyon görevlisi, Aysun Kayacı’nın ise bir otobüs şoförü olarak ekrana geldiği reklam, rollerin değişmesi teması üzerine kurgulanıyor. Pazarda faaliyet gösteren diğer markalara gönderme yapan reklam, ‘yakında akaryakıt dünyasında roller değişecek’ mesajının altını çiziyor.

15 Kasım 2012’de kalbine stent takılan Müslüm Gürses’in karaciğer ve böbreklerinde çıkan sorunlar nedeniyle 18 Kasım 2012 günü durumu ağırlaştı. Yaklaşık 4 ay Memorial Şişli Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum cihazına bağlı olarak tutulan Müslüm Gürses 3 Mart 2013’te İstanbul’da (60 yaşında) vefat etti.