Nükhet Ocak Balkan “SUAT YALAZ”

Suat Yalaz, 2 Mart 2020’de İstanbul’da vefat etti. Türk çizgi romancı, film yönetmeni, senarist ve yapımcı.

Yazıp çizdiği çizgi roman Karaoğlan ile tanınmıştır. Karaoğlan’ı yapımcı, senaryo yazarı ve yönetmen olarak yedi kez de sinemaya aktardı.

1 Ocak 1932 tarihinde Kırşehir ilinin bir ilçesi olan Çiçekdağı’nda doğdu. Memur çocuğu olduğu için, gençliğinin ilk yılları Denizli, Adana ve Kayseri illerinde geçti. İlk karikatürü, 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı.

Yüksek tahsilini İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Öğrencilik yıllarında günlük gazete ve haftalık mizah dergilerinde yeni akım karikatüristlerinden biri olarak dikkat çekti. 1960’ta Akşam gazetesinde Abdullah Ziya Kozanoğlu’na ait Kızıltuğ adlı romanın uyarlamasını çizmesi büyük ilgiyle karşılanmasının ardından, 1963 yılında Karaoğlan’ı yarattı. Bu ona hem basında yayıncılık hem de en büyük tutkusu olan sinema alanında yapımcılık ve yönetmenlik kapısını açtı. Karaoğlan’ın maceraları 1 Nisan 1963 tarihinden itibaren haftalık çizgi roman dergisi olarak yayımlanmaya başladı.

Kendi firması adına sekiz film yaptıktan ve Yeşilçam’da 10 yıldan fazla süren bir tarihi macera filmleri çığırı açtıktan sonra 1971 yılında gittiği Fransa’da Karaoğlan’ı 7 yıl süreyle yayınlattı. Fransa’da Fransızca olarak “Kebir” adıyla, bir ara da “Changor” adıyla çıkan Karaoğlan daha çok Fransa ile kültürel bağları bulunan Cezayir, Fas ve Tunus gibi Kuzey Afrika ülkelerinde rağbet gördü. Bu arada Suat Yalaz farkına varmadan Paris’e yerleşmiş oldu. Türkiye ile bağlantısını hiç kesmeyen sanatçı, hem Avrupa’nın en ünlü yayınevleriyle hem de Türkiye’nin en büyük gazeteleriyle çalışmalarını sürdürdü.

2000’li yıllarda sanatçının başyapıtı Karaoğlan’ın Lâl Kitap tarafından 57 kitaplık bir serisi yayımlandı. 2006 yılında kendisinin bir başka çizgi roman kahramanı olan Son Osmanlı Yandım Ali filme alındı ve sinemaya aktarıldı.

PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında Karaoğlan adına 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı. Böylelikle Suat Yalaz, Cumhuriyet tarihinde Cemal Nadir Güler’in Amcabey’i, Turhan Selçuk’un Abdülcanbaz’ından sonra yarattığı çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü çizgi roman sanatçısı unvanını aldı.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle 2 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir