Zerrin Büyükuncu: “OSMAN GİDİŞOĞLU”

Osman Gidişoğlu, 23 Şubat 2013’te İstanbul’da vefat etti. Türk oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

Osman Gidişoğlu, 1945 yılında Manisa’nın Kula ilçesinde doğdu. Ortaokul 2. Sınıfta iken Manisa’ya taşındılar. Lise mezuniyetine kadar Manisa’da yaşadı. Sahne ile ilk Manisa Halkevi’nde tanıştı.

Amatör olarak ortaokul ve lise yıllarında hem okula devam etti, ham de Manisa Halkevi’nde tiyatro çalışmalarına katıldı.

1965 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi ancak 1. yılında bir nedenden dolayı okuldan ayrılıp, Ankara Devlet Tiyatroları’nda “Tohum ve Toprak” adlı oyunda küçük bir rolle profesyonel tiyatro hayatına başladı. Özel tiyatrolarda çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Ankara Başkent Tiyatrosu, Mithatpaşa Tiyatrosu, Çağ Tiyatrosu, Kardeş Oyuncular, Kayseri Şehit Tiyatrosu ve Muammer Karaca Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol aldı. Kabataş Erkek Lisesi’nde diksiyon, fonotik ve mimik dersleri verdi.

Osman Gidişoğlu, “McMillan ve karısı” dizisinde “komiser Enright” tiplemesi ile görüntüsüz sadece sesle ünlü olmuş birkaç sanatçıdan biridir.

Osman Gidişoğlu, “Çocuklar Duymasın” dizisinin “Menderes” karakteri.

Osman Gidişoğlu, 1977 yılında T.R.T.’de sosyal işlerde çalışan Selma hanımla evlendi. 1979 yılında da oğlu Sercan dünyaya geldi.

Osman Gidişoğlu, 23 Şubat 2013 tarihinde Beylerbeyi’ndeki evinde 68 yaşında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir