TÜRK BASIN BİRLİĞİ’NDEN, ERSİN ARSLAN HASTANESİ’NE ZİYARET

Başhekim Dr. Türkmen: “Önce Hastane’nin kurumsallaşmasını tamamladık”

Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Erhan Durukan,  Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ederek, Başhekim Dr. Serdar Türkmen’den salgına yönelik çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Daha önce Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki ile görüşen Durukan, bu kez sorularını Gaziantep Ersin Arslan Hastanesi Başhekimi Dr. Serdar Türkmen’e yöneltiyor:

“Sayın Türkmen, kısaca biyografinizden bahseder misiniz?”

“13 Eylül 1974 Gaziantep doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gaziantep’te tamamladım. Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimimi aldım. İlk çalışmamı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’nda yaptım. Daha sonra sırasıyla Tarsus Devlet Hastanesi, Adana Eğitim Araştırma Hastanesi, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaptım. En son geçtiğimiz yıl Mart ayında Ersin Arslan Eğitim Araştırma Hastanesi’ne başhekim olarak atandım. Evli ve bir kız, bir oğlan iki evladımız var.”

“Sayın Türkmen, başhekim olarak göreve başladığınızdan bu yana yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?”

“Hastanemiz geldiğimizde kurumsallaşmada biraz sıkıntıları olan bir hastaneydi. Yaklaşık 10-11 ay içerisinde önce hastanenin kurumsallaşmasını tamamladık. Kurumsallaşmadan kastımız, işte satın almasından, personel eğitim politikasından her türlü, elimizi dokundurmadığımız, ayağımızı basmadığımız yer ve konu kalmadı. Bunlarda bayağı bir mesafe katettik. Çok ciddi bir tasarruf olaylarına başladık bu dönemde. Yaklaşık 9-10 ay içerisinde sarflarımız çok ciddi rakamlarda oldu.

Bizim Mücahitler Ek binamız var. Orası Covid Hastanesi olarak kullanılıyordu, orayı da aktif olarak hem kurduk,  hem sağlık hizmeti vermeye başladık. Daha önce orada hiç poliklinik yapılmıyordu şu anda günlük yaklaşık 1100 civarında poliklinik yapılıyor. Artı 100 civarında yatan hasta takip ediliyor. Bunları da bu dönemde başarmış olduk. Yani 2 hastaneyi de; Merkez binayla Mücahitler Ek Binası’nı belli bir şekilde düzenleyip, oturttuk. Yani demek istediğim daha çok kurumsallaşma, mali yapılanma ve personel yapılanması üzerinde yoğun çalıştık ve bayağı bir mesafe katettik.”

“Gaziantep İl Sağlık Müdürü Sayın Ümit Mutlu Tiryaki ile görüşmemizde; “ Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tekrar pandemi hastanesine çevirdik” diyordu. Bu konudaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?”

“Şimdi korona vakaları artmaya başlayınca Mücahitler Hastanesi Ek Binası yoğun bakım üniteleri tekrar covid hastalarına tahsis edildi.

Şu anda yoğun bakımda 60 civarında covid hastamız yatmaktadır. Çok ciddi bir rakam…

Yoğun bakım lokomotif olarak, ama tabii tek başına gitmeyecektir… Vaka sayısı artınca önce diğer kamu hastaneleri, daha sonra da diğer özel hastaneler bu konuda Sağlık Müdürlüğü’müze destek vermektedirler. Bu süreci kontrollü bir şekilde Sağlık Müdürümüzün ve ekibinin gayretleriyle başarılı bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz.”

“Boş vakitlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?”  

“10 aydır hiç boş vaktimiz olmadı diyebilirim: Çok yoğun bir tempo içerisinde çalışıyoruz. Onun dışında da kitap okumayı severim. Sporu severim ama şu anda yapamıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir