TÜRK BASIN BİRLİĞİ’NDEN, İL SAĞLIK MÜDÜRÜ’NE ZİYARET

TÜRK BASIN BİRLİĞİ’NDEN, İL SAĞLIK MÜDÜRÜ’NE ZİYARET

Dr. Tiryaki: “14.000 kişilik bir ekibiz; ben ise bu büyük ekibe liderlik yapmaya çalışan naçizane bir kulum”

Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Erhan Durukan ile Başkan Yardımcısı Tahsin Tiryaki, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarette Gaziantep’in sağlık sorunları konuşulurken ileriye dönük olası gelişmeler de dile getirildi.

Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, “En önemli şey aşı… Gelip yaptırsınlar, artık sonunu getirelim, inşallah bir kurtulalım, başka gündemler ile ilimize hizmete devam edelim.” dedi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Erhan Durukan’ın sorularını açık yüreklilikle, dobra dobur cevapladı:

“Sayın Tiryaki, dergimizi tanıyor musunuz?”

“Objektif Dergisi’ni ve web sitenizi takip ediyorum. Tarafsız, ilkeli bir yayın anlayışınız var. O açıdan çok güzel, teşekkür ediyorum.”

“Sizi medyada çok görmüyoruz, neden?”

“Ben kişisel reklamın hiçbir zaman peşinde olmadım, olmam da. Görevimi hakkıyla yapmak tek amacım. Bunun bana verdiği memnuniyet hissi yetiyor. Burada önemli olan yaptığımız işin anlatılması, başka bir şey değil. Yapılanlar yaklaşık 14.000 kişilik büyük bir ekibin ortak emeği, ben ise bu büyük ekibe liderlik yapmaya çalışan naçizane bir kulum.

“Yaptığınız çalışmalar hakkında bizi aydınlatır mısınız?”

“Sağlık Müdürlüğü olarak anlatıyoruz. Ekip olarak hep birlikte yapıyoruz… Yaptığımız işlerle Gaziantep’e güzel kazanımlar sağlamaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimden beri şunu toparlamaya çalışıyorum; Kamu sağlık alt yapımız oldukça eski ve bu da hizmeti zorlaştıran bir durum. Hastaneler başta olmak üzere sağlık tesislerimizin büyük bölümü oldukça eski. Bunlar nasıl yenilenebilir diye uğraştık. Bakanlığımızın ve ilimizde valimiz ve vekillerimizin desteği ile Nizip 400 yataklı Devlet Hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi 300 yataklı ek hizmet binası ve Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 300 yataklı ek hizmet binalarının inşaatları başladı. Çok yakın zamanda inşallah, imza atıldı-atılacak eli kulağında Şehir Hastanesi inşaatı kaldığı yerden devam edecek. Birbuçuk yıla kadar onu da hizmete alacağız… Yavuzeli 20 yataklı Devlet Hastanesi inşaatı bitti ve hizmete alındı. Güzel bir atılım var şu anda.

Biz yine de daha yeni neler yaparız ilimize neler kazandırırız onun derdindeyiz. Tek ihtiyacımız hastane değil. Şu anda Ağız Diş Sağlığı Merkez (ADSM) ve Hastanelerine de ihtiyacımız var. Koca Gaziantep’te 3 tane Ağız Sağlığı Merkezi var. Bir tanesi hastane, 2 tanesi merkez. Biri Nizip ADSM, diğerleri Şehitkamil ADSM ve Şahinbey ADSH. Nüfusumuza bakınca bu konuda da geride kaldığımızı gördük. O nedenle ilimize en kısa zamanda birden fazla ADSM kazandırmak için çalışmalara başladık. Mevcut yeterli gelmiyor, insanlar randevu alamıyor. Yani, uzun zamandan beri bu böyle imiş, kimse üzerine düşmemiş. Şimdi ben onla ilgili dertlendim. Bakanlık’la birkaç oldu görüşüyorum; ön izini aldık. İnşallah Karataş – Akkent o araya 80 ünitlik Ağız Diş Sağlığı Merkezi açacağız. İslahiye için de izin istedim, ön izin çıkmadı. Şimdi yeniden Bakanlık’la görüşmeye gideceğim. Oraya da bir 20 ünitlik açmak istiyoruz. Karşıyaka’da Şehitkamil ADSM’nin bir semt polikliniği var, Başhekimlik olarak ayırmak ve daha güçlü bir duruma getirmek istiyoruz. Şu anda 30 ünitlik kapasitesi var. 40, hatta 50’ye kadar çıkartmak istiyoruz ki, en azından Gaziantep’in diş sağlığı ilgili sorununu da oradan kaldırmak adına hızlı bir adım atmış olalım. Bunlar daha ileriye dönük insanlarımıza katkı sağlayacak hizmetler… Yapacağımız işler güzel ilimizin en az 10-15 yılını kurtaracaktır. Zira şu anda bu konuda sıkıntıdayız, üstesinden gelmemiz gerek.”

“Diş sağlığı sorununa önem vermenizden bahseder misiniz?”

“Sağlık, burada başlıyor… Dişin çürümesini, sadece diş ağrısı olarak düşünmeyelim. Diş sorunundan dolayı kalpte, böbreklerde bile rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Yani vücudumuzun birçok yerine zarar verebilir.

Ağız diş sağlığı konusunda da aslında son dönemlerde biraz yol katettik. Eskiden insanlar bunu önemsemiyorlardı. Dişi çürüyene kadar, ağrıyana kadar doktora gitmeyi ihmal ederlerdi. Şimdi birazcık da olsa bir kültür oluştu; diş fırçalamak sanki böyle lüks gibiydi. İyi kötü o da bir kültür haline geldi ama gerçekten ihtiyaç çok fazla bu konuda. Örneğin; insanlar belli bir yaşa gelince dişlerini kaybediyor, protez ihtiyacı doğuyor vesaire… Dolayısıyla Ağız Sağlığı Merkez sayımızın artması lâzım diye düşünüyorum ben. Bir yandan da Aile Hekimliği sayılarını da artırmaya çalışıyoruz.”

“Başka hangi çalışmalarınız oldu?”

“İlimizin bir gerçeği de, Suriyeli misafirler. Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla Suriyeli barındıran il olarak 2. sıradayız. İlimizde tüm hizmetlerden kendi vatandaşlarımız gibi yararlanabilmekteler. Bunun üstüne ülke genelinde yalnızca onlara sağlık hizmeti veren Göçmen Sağlık Merkezleri var. Ben göreve geldiğimde 9 tane Göçmen Sağlık Merkezi vardı, 10 oldu, bir iki ay içinde de 12 olacak. Böylece hem kendi dillerinde kolay hizmet alabilecekler hem de diğer saplık tesislerimizin yükü hafiflemiş olacak.

“Ama şimdi en büyük gündem ‘Pandemi’… Günlük vaka sayılarımız ciddi anlamda arttı, elbette bu Gaziantep ilimize özel bir durum değil. Sizlerin de takip ettiği gibi Avrupa’da başlayan süreç ülkemizi de etkiledi bunun sonucu olarak da ilimizde de artış oldu. Buna rağmen Türkiye genelinde vaka oranı açısından en iyi 6. İl konumundayız. Ama bu bizi rehavete itmiyor aksine daha çok çalışmak için kamçılıyor.

“Sürekli mutasyona uğrayan bu coronavirüs pandemisi sizce ne zaman bitecek?”

“Bizim beklentimiz aslında, mutasyona uğraya uğraya, ya ortadan kaybolmasıydı, ya da en sonunda artık hastalık yapıcı gücünü kaybetmesiydi. Şimdi bilimsel dergileri de takip ediyor, okuyorum. Benim asıl gündemim bu olduğu için. Şu ana kadar belki de yaklaşık 2000 defa mutasyona uğradı. Öyle olduğu için de aslında şimdiye kadar bir şekilde kendi kendisini bu iki süreçten birine sokması gerekiyordu ama daha o kıvama gelmedi. Omigron, biraz masum gibi gözüküyordu son dönemde ama maalesef hâlâ hastanelerde omigrona yatışlarımız ve vefat eden insanlarımız var… Ancak hepimizin umudu artık bu yaz aylarından başlayarak bu sorunun bitmesi.”

“Türkiye’de vaka artışı olan başka iller var mı? Müdürlük olarak aldığınız tedbirler nelerdir? ”

“Bu tüm iller için geçerli. Diğer iller bize göre çok daha yüksek seyrediyor. İnşallah biz bu seviyelerde kalıp yeniden düşme eğilimine gireceğiz. Hastane yatışları da artmaya başladı. Şu an bizde de alarm vermeye başladı. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tekrar pandemi hastanesine çevirdik. Bütün hastanelerdeki yoğun bakımları covid hastalarını alacak şekilde organize ettik. Şu an kötü değiliz ama zorlanmaya başladık… Umarım artan vakalar hastane yatışına dönmez. Geçtiğimiz Cuma günü bununla ilgili tedbirleri gözden geçirmek amacıyla ildeki başhekimlerle bir toplantı yaptık. Tedbirleri konuştuk. Halk olarak bu konuya özen göstermemiz lâzım. Sokaklarda, caddelerde insanlar çok rahat. Siz de görüyorsunuz ki soruyorsunuz… Sanki bu pandemi bitmiş, herşey normale gelmiş gibi davranıyorlar, sıkıntı burada. Mesela burada 10 kişi oturuyorsak, içimizden bir kişi hasta olsa -omigron için söylüyorum- eskiden 3 veya 4 kişi hastalanıyordu. Şu anda kapalı ortamda omigron olan biri varsa ve maskesiz iseniz en fazla 15 dakika sonra 10 kişinin 10’u da hastalığı kapıyor. İnanılmaz bir durum; bu da riski artıyor.

“HES Kodu sorgulaması devam ediyor mu? Kapalı ortamlarda durum nedir?

“AVM’lere girerken bakıyorlardı. Maskesizseniz ‘takın’ diyorlardı. İçeri girdikten sonra görüyorsunuz, herkes maskesini çenesinin altına indiriyor veya tamamen çıkarıyor, içeride geziyor!.. Bunun dışında havayolu ile yapılan yolculuklar da ve ilimiz genelinde toplu taşımalarda HES kodu hala sorgulanıyor.”

“Sayın Tiryaki, vereceğiniz en önemli mesajınız nedir?”

“En önemli şey aşı… Zaten söylüyoruz; Maske, mesafe, temizlik diye. Ama şimdi dördüncüsü ve en önemlisi aşı. Aşı’da insanlarımız biraz ağır davranmaya başladı veya dozlarını tamamlamama gibi bir durum söz konusu. O aşıyı yaptırmalarını istiyoruz. Artık yerli aşımız var; Turkovac… Yani hiç olmazsa gelsin aşıyı yaptırsınlar bize yeter. Aşıyı Ersin Arslan’da yapıyoruz şu an için. Bakanlık şimdilik bir hastaneye izin verdi. Daha sonra muhtemelen hastanelerin sayısı artacak, belki de Aile Hekimliklerinde de yapmaya başlayacağız inşallah. Bir flakonda 5 doz var, 5 kişi biraraya geldiği zaman çekip yapıyoruz. Hemen hızlıca. Fena da değil; ilk genel duyumlarımız iyi gidiyor şeklinde. Gelip yaptırsınlar, artık sonunu getirelim, inşallah bir kurtulalım, başka gündemler ile ilimize hizmete devam edelim. Aşı konusunda lütfen tereddüt yaşamasın kimse. Çocuklarımıza 13 tane aşı uygulatırken nasıl rahatsak covid aşıları konusunda da aynı rahatlıkla aşımızı olalım. Tüm hemşerilerime sağlıklı güzel ve mutlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir