Cengiz Halil Çiçek: “ÜLKÜ TAMER ADINA BELGE ALMANIN GURURU”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 8 Şubat 2022’de, Antep’e Gazi Unvanı verilişinin 101’inci yılında, 25 Aralık Panorama Müzesi’nin gerçekleşmesinde diğer Antepliler ve Antepseverlere olduğu gibi sağlığında verdiği destekler için Gaziantepli gazeteci, yazar, şair, eleştirmen Ülkü Tamer’e de belge takdim etti.

Ülkü Tamer’in ödülünü Cengiz Halil Çiçek aldı

Antep Savunmasının gözler önüne serildiği 25 Aralık Kahramanlık ve Panorama Müzesi’nin hizmete açılmasında emeği geçenler için “100 Yılın Rüyası Panorama 25 Aralık Ödül Töreni” düzenlendi. Şair Ülkü Tamer’e de ödül verilen gecede Tamer’in ödülünü Cengiz Halil Çiçek aldı.

Şair Ülkü Tamer’in ödülünü almanın kendisi için gurur olduğunu ifade eden Cengiz Halil Çiçek şu mesajı yayımladı:

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Sayın Oya Alpay, törenden birkaç gün önce aradı ve merhum Tamer’in eşine ulaşamadıklarını, telefonla yaptıkları aramalara yanıt, onlarca mesaja dönüş alamadıklarını belirterek, Ülkü Bey’in Teşekkür Belgesini bana takdim edeceklerini söyleyip davet ettiğinde hissettiğim gururu anlatamam.

SANKO Ailesinin, Ülkü Tamer’e yaklaşık on yıl hemen her koşulda hissettirdiği hemşerilik sıcaklığının duygularımda yüklediği sorumluluk, programa adeta koşarak katılmamda etken oldu. Pandemide artı risk grubunda olduğumdan hiçbir programa gitmiyorum ama hem kurumsal sorumluluğum hem de söz konusu Ülkü Ağabey olunca çift maske takarak programa katıldım.

Vali Sayın Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Akıncı’dan aldığım teşekkür belgesini ailesine ulaştırmak için görüşeceğim. Ulaştıramaz isem Ülkü Tamer okur ailesinin ferdi, hayatının son on yılında yakınında bulunan birisi olarak gururla saklayacağım.

Gaziantep’te 20 Şubat 1937’de doğan Ülkü Ağabey (Tamer), 1 Nisan 2018’de Bodrum’da hayatını kaybetti. Vefatının iki gün öncesine kadar görüştüğümüz Ülkü Ağabey ile neden daha önce tanışamadım diye hissettiğim üzüntüm büyüktür.

Ülkü Bey ile sıkı dost ve aynı kuşak Gaziantepliler olan gazeteci ve yazar meslektaşları Yaşar Özen ve Fevzi Günenç ağabeyleri de anımsamamak mümkün mü? Üçü ile de samimiyete dayalı kardeşlik duygum vardı. Bu da bana değer katan kazanımlardır.

Tamer, Özen ve Günenç’ten Allah rahmetini esirgemesin. Değer bilenlerin başı sağ olsun. Ülkü Tamer’in ismi inşa halindeki kütüphaneye verildi. Umarım Gaziantep’e ülkemiz ölçeğinde değer katan ve her biri alanında mücevher olan değerlerin ismi bir şekilde yaşatılır.

(10.02.2022)