Faruk Çalışkan: “YURDAER DOĞULU”

Yurdaer Doğulu, 19 Şubat 1987 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Türk Pop Müziği’nin en önemli müzisyenlerinden biridir.

Yurdaer Doğulu, 7 Nisan 1941’de Gaziantep’te doğdu. Ankara Fen Fakültesi’nde başladığı üniversite eğitimini, geçiş yaptığı İstanbul Fen Fakültesi Jeoloji Bölümü’nde tamamladı.

Yurdaer Doğulu, 1970 Mayıs’ında Serpil Akgün ile Ankara’da evlendi. 1972 doğumlu Ozan Doğulu, 1974 doğumlu Kenan Doğulu ve 1984 doğumlu Canan Doğulu isminde üç çocuk babasıdır. İki oğlu da müzik ile uğraşmayı seçerken, kızı Canan moda tasarımcısıdır.

İstanbul Bahçelievler’de Yurdaer Doğulu tarafından 1978 yılında kurulmuş “Yurdaer Doğulu Sanat Merkezi” bulunmaktadır.

Yurdaer Doğulu, müziğe 9 yaşında mandolin çalarak başlamış; daha sonra kanun, bağlama, keman ve gitar çalışmaları ile devam etmiştir. İlk gençlik yıllarında ud ve kanun da çalan sanatçı, Batı müziğine duyduğu yakın ilgi sonucu, ileride elinden düşürmeyeceği asıl enstrümanı olan gitarı seçti.

Özellikle 1960’ların başlarında popüler olan orkestralardan biri de, sanatçının lise çağlarında Ankara’da kurduğu Jüpiter Orkestrası idi.

Erol Büyükburç Orkestrası’nda 2-3 sene gitarist olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk kez katıldığı bir uluslar arası festival olan Balkan Festivali’nde Milli Orkestra ile birlikte birincilik ödülünü aldı. Bununla birlikte toplam 3 defa Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden Doğulu’nun 4 uzunçalar’ı (LP) ve 30 adet 45 devirli plağı vardır.

1960-1975 yılları arasında kendi orkestrası ile pek çok ilde konserler verdi. 1976 yılında, eski popülaritesini yitiren orkestra geleneğini terk ederek piyanist İlhan Bakır ile birlikte sahne ve müzik çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarda gitar çalmasının yanı sıra şarkı söylemeye de başlayan Yurdaer Doğulu, birçok kez “Yılın Aranjörü” seçildi.

“Elveda Meyhaneci” adlı şarkısıyla “Altın Plak” ödülünü aldı.

Kendi orkestrasının solistleri arasında Lale Akad, Selçuk Ural, Berkant, Birsen Armağan ve Gökben gibi isimler vardır.

Yurdaer Doğulu, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği’nin unutulmaz bestelerine yepyeni yorumlar getirdi, 45’likleri haftalarca liste başında kaldı, çok sayıda sanatçıya müzik öğretmenliği yaptı.

Yurdaer Doğulu, 1975 yılında 25. sanat yılını kutladı.

Yurdaer Doğulu, 19 Şubat 1987 tarihinde amansız bir hastalığa yenik düşerek İstanbul’da vefat etti.

Albümleri:

1977 – Mutluluk İçin (LP)

1978 – Elveda (LP)

1984 – Ağla Gitar (LP)

1984 – Eskimeyen Dost (LP).