Tahsin Tiryaki: “RÜŞTÜ KAZIM YÜCELEN”

Rüştü Kazım Yücelen, 2 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da vefat etti. Türk siyasetçi, eski İçişleri Bakanı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Serbest Muhasebecilik, Ticaret ve Sanayi Odası Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği, Yücelen Ticaret Kolektif Şirketi Ortaklığı ve İdareciliği, TBMM XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, 48. Hükûmet Sanayi ve Ticaret Bakanı, 55. ve 57. Hükûmet Devlet Bakanı, 57. Hükûmet İçişleri Bakanlığı yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Rüştü Kazım Yücelen, Turgut Özal ile birlikte politikaya atılan kadronun içinde yer aldı. 1983’ten bu yana her dönem milletvekili seçilmeyi başardı. Özal sonrasında Mesut Yılmaz’ın liderliğini destekledi. 55. Hükûmet’te Devlet Bakanlığı görevini yürütürken Yılmaz’ın Makedonya gezisi sırasında trafik kazası geçiren Yücelen uzun süre tedavi gördü.

Rüştü Kazım Yücelen, Mehmet Ali İrtemçelik’in istifasının ardından insan haklarından sorumlu bakanlığa kaydırıldı. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, Türkiye’nin 21 merkezinde insan hakları kurultayları düzenledi ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran insan hakları raporunu hazırladı. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi.

Yücelen, 2 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti ve memleketi Mersin’in Anamur ilçesinde toprağa verildi.