Tahsin Tiryaki: “GAZANFER ÖZCAN”

Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğdu.  – 17 Şubat 2009, İstanbul), Türk sinema, dizi oyuncusu ve tiyatro sanatçısı.

Saim Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi ise Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’ne katıldı. 1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve “Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu”nu kurdu.

1950’li ve 1960’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinemaya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de “baba” rolünü sürdürdü. Avrupa Yakası dizisinde 2004 – 2009 yılları arasında üst üste 6 sezon başrol oynadı.

Gazanfer Özcan, 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet sanatçısı unvanına lâyık görüldü.

Gazanfer Özcan, kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı nedeniyle 1.5 ay boyunca tedavi gördüğü özel hastanede 17 Şubat 2009 tarihinde 78 yaşında hayatını kaybetti. İlk olarak Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde geniş katılımlı bir tören düzenlendi ve naaşı Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. 23 Nisan 2010 tarihinde Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’ndeki Gazanfer Özcan Sahnesi’ni hizmete sunmuştur.

Ödülleri:

1998 Devlet Sanatçısı (T.C. Kültür Bakanlığı)

2005 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Komedi (Beyaz İnci TV Ödülleri)

2008 Bonus 7. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali – Onur Ödülü (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir