Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i Teşriflerinin 89. Yıl Dönümü

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Cumhuriyeti’mizin kurucusu Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gaziantep’e gelişinin 89. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 89 yıl önce şehrimize yaptığı ziyarette gösterilen sevgiyi ve yaşanan mutluluğun, her 26 Ocakta tekrar yaşandığını belirten İl Başkanı Uçar mesajında, “Gaziantepliler, milli kurtuluş mücadelesinde yazdığı kahramanlık destanı ile Büyük Önder Atatürk tarafından, “Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler” sözlerine mazhar olmuş, ülkemizdeki tek Gazi şehirdir.

Gaziantepliler, 89 yıl önce bugün büyük bir coşku ve sevinç içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le buluşma bahtiyarlığına erişmişti. Tarihe iki gazinin buluşması olarak geçen bu ziyaret, kurutuluş savaşından yorgun ve bitkin çıkmış, yaralarını henüz sarmaya başlayan şehir halkı için çok büyük bir moral ve onur kaynağı olmuştu.

Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep’i ziyaretinde Bey Mahallesi nüfusuna kaydını yaptırarak Gazi şehrimizi hemşehrilikle onurlandırarak Gaziantep’e verdiği değer ve önemi göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun”  ifadelerine yer verdi.