Faruk Çalışkan: “MEHMET RÜŞTÜ UZEL”

Mehmet Rüştü Uzel, 20 Ocak 1965’te vefat etti.  Türk bürokrat, eğitimci, mesleki öğretimin kurucusu. Milli Eğitim müsteşarlarındandır.

Mehmet Rüştü Uzel, 1891 yılında Bursa’da doğdu. İlk öğretimini Reyhan Paşa İlk Okulunda, orta öğretimini Bursa Mülki İdaresinde yaptı.

“Türkiye’de Meslekî ve Teknik öğretimin, gerçek kurucusu Rüştü Uzel (1891-1965) Fransa’da Klerman-Ferrand Üniversitesinde genel kimya, sınaî kimya, ziraî kimya öğrenimi görmüş ve

1913 yılında mezun olmuştur. 1913’de yurda döndükten sonra çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır. Sırasıyla Yükseköğretim Müdürlüğü, Meslekî ve Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Meslekî ve Teknik Öğretim Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.

Öğretmenlik mesleğine Kastamonu Lisesi’nde Fizik-Kimya öğretmeni olarak 1914 yılında başladı. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu, Galatasaray Lisesi öğretmenliği yaptı. İstanbul Kız Öğretmen Okulu Müdürlüğü’nde bulundu.

Sanat okulları İdaresinin, vilayetlerinde, Milli Eğitim Bakanlığının devredilmesi üzerine 1927 yılında Yüksek ve Mesleki Öğretim Genel Müdürlüğüne atandı. 1930-1933 yılları arasında talim ve terbiye kurulu üyeliğinde bulundu. Mesleki ve Teknik Öğretim Dairesi kurulunca bu dairenin Genel Müdürlüğüne getirildi ve 1941 yılına kadar bu görevde çalıştı.

Mehmet Rüştü Uzel, 1941 yılında Mesleki ve Teknik Öğretim Müsteşarı oldu. Bu görevden 1950 yılında emekli oldu.

İtalya’da orta derecede Genel ve Mesleki Öğretim dalı rapor niteliğini taşıyan bir kitabı da bulunan Mehmet Rüştü Uzel 20 Ocak 1965’te vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir