MUSTAFA TAŞAR SEVENLERİNİN GÖNLÜNDE YAŞIYOR

MUSTAFA TAŞAR SEVENLERİNİN GÖNLÜNDEYAŞIYOR

M. Erhan DURUKAN

Rahmetli Mustafa Taşar’ı 1970’li yıllardan beri tanırım. Kurtuluş Gazetesi sahibi Mehmet Sağlam’ın yanına sık sık ziyarete gelirdi.

Ölümünün yıldönümünde O’nunla ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1980 yılında Kurtuluş Gazetesi’nin adı Yeni Gazete olarak değiştirilmişti, sahipliğini de Fahri Anlaroğlu yürütüyordu.

Ben de gazetede röportajlar yapmakta, reklâm ve abone konularıyla uğraşmaktaydım. Bir gün Mustafa TAŞAR gazeteye geldi ve sohbet sırasında Fahri Anlaroğlu’ndan Şahinbey ile ilgili şiiri isteyip, sessizce 5 – 6 dakika gözden geçirdi, sonra da Şahinbey’in mezarlığındaki törene katılmak üzere gazeteden ayrıldı.

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski bakanlardan ve ANAP’ın kurucularından Mustafa Taşar’ın TBMM’ndeki cenaze töreni, kırgın, küskün, eski ve yeni siyasetçileri buluşturmuştu.

Renkli kişiliği ve siyasete getirdiği renklerle bir döneme damgasını vuran Taşar’ın cenaze törenine ilgi oldukça yoğundu.

Rahmetli Mustafa Taşar’ın vefatı herkesi samimi olarak çok üzdü.

O’nunla en son olarak Tuğcan Oteli’nde görüşmüştüm. Asansörden iner inmez yanıma gelmiş ve kardeşi ile birlikte bir de resim çektirmişti. Bu resim yayınlamakta olduğum Objective Dergisi’ne de ‘Kapak Konusu’ olmuştu.

Rahmetli Mustafa Rüştü Taşar’ı ölümünün 15. Yıldönümünde rahmetle anıyor ve anısını saygı ile selâmlıyorum.

MUSTAFA TAŞAR

Mustafa Rüştü Taşar, 3 Ocak 2007’de Ankara’da vefat etti. Türk siyasetçi.

Mustafa Taşar, 1951 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde yaptı. İlk kamu görevine 1976 yılında Gaziantep’te Birleşmiş Milletler Projesi çerçevesinde kurulan Küçük Sanayi Geliştirme Projesi (KÜSGEM)’de yönetici olarak başladı.

1977 – 1980 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Kampüsü’nde Genel Müdür Yardımcılığı, 1980 – 1983 yılları arasında DPT Müsteşarlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 20 Mayıs 1983 tarihinde, Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 8 Haziran 1983 yılında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olan Mustafa Taşar, 6 Kasım 1983’de 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Grubu Üyeliği, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24 Haziran 1987’de Anavatan Partisi Genel Sekreterliği’nden istifa etti. 13 Haziran 1988 tarihine kadar ANAP Genel Başkan Danışmanlığı yaptı. 18. Dönem Ankara Milletvekili olarak Parlamento’da bulundu. 47. Ve 48. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı. Bakanlık göreviyle birlikte, ANAP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

20. Dönemde Gaziantep Milletvekili olara Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren Mustafa Taşar, 53. Hükümet’te Çevre Bakanı, 55. Hükümet’te Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. 21. Dönemde tekrar Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye giren Mustafa Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, partinin Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanlığı ve Genel Başkanvekili görevini yürüttü. 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde Turizm Bakanı olarak görev aldı.

Mustafa Taşar’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış makale ve incelemelerinin yanı sıra, “1983’den 2000’li Yıllara Anavatan”, “Siyasi Nükteler”, “Refah Partisi Gerçeği”, “Taşar Davası”, “Milliyetçilik Muhafazakârlık Demokrasi” ve “Türkiye’nin Düşünce Gündemi” adlı 6 kitabı bulunmaktadır.

Afyonkarahisar – Ankara karayolunda geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Mustafa Taşar, evli ve iki çocuk babasıydı.

.