GSMMMO’DA VERGİ KANUNLARINDAKİ SON DEĞİŞİKLER ANLATILDI

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği Gelir Vergisine ilişkin düzenleme” başlığı adı altında bir seminer düzenlendi.

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven  sürekli olarak değişen mevzuatın mutlaka bilgi güncellemesi yapılması amacıyla bu seminerleri düzenlediklerini ifade ederek faydalı olacağını umduğunu belirtti.

Gaziantep Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mithat Önalan Aralık ayında yürürlüğe giren 7338  sayılı kanun ve üzerinde bir değerlendirme yapacaklarını ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“7338 sayılı kanun öncelikle Bu numarada iki tane başlık var.

Bir tanesi yine uygulanmakta olan 1950 li yıllarda yayınlanmış 7338 sayılı veraset ve intikal vergisi kanunu. Bu vergi kanunu ise 2021  yılında çıktığı gelir vergisi damga vergisi.

Katma Değer Vergisi kanunlarında değişiklik yapan torba bir kanun. Dolayısıyla bu yedi bin üç yüz otuz sekiz sayılı veraset ve intikal vergisi kanununda farklı bir kanundur.

Bu kanun neleri değiştirdi? Özellikle gelir verisi kanununda basit usulle ilgili bir değişikliğe gitti. Yine vergi dairesi müdürlüklerinin e- müdürlük olarak kurulmasına, Maliye Bakanlığı’na Kanunu içerisinde yetki verildi.

Bu çerçeveler içerisinde bazı yetki maddeleri değişti. Vergi usul kanununda beş tane kitabın değişikliğe uğradığını burada görüyoruz.

Birinci kitapta özellikle terbiyeyle ilgili bizim iç işlemlerimizi alakadar eden diplomat ve elçiliklere yapılan tebliğlerin nasıl yapılacağı hususu değiştirildi.

Sizleri ve bizleri ilgilendiren yüzde 39 , 140 ,141 maddeler dediğimiz inceleme olaylarıyla alakalı değişiklikler yapıldı. Ikinci kitapta yine mükerrer 257 maddedeki yetki maddesine yeni 242ci madde ilave edildi. Gider pusulası muhteviyatı itibariyle değişikliğe uğradı. Bazı eksiklikler vardı. Madde üzerinde onu göreceğiz, değişti.

Kitap değerleme hükümleri dediğimiz değerlendirmede maliyet bedelinden amortismanına kadar bazı maddeler değişikliğe uğradı. Yine dördüncü kitapta amortismandaki süreler değişti. Beşinci kitapta

376 cı ve uzlaşma hükümleri değişikliğe uğradı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir