Cesim Tahincioğlu: “SEMİH SEZERLİ”

Semih Sezerli, 14 Aralık 1980’de Tekirdağ’da vefat etti. Sinema oyuncusu, sanat yönetmeni.

Sinema sanatçısı Semih Sezerli, 10 Nisan 1930’da Zonguldak’ta dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okurken eğitimini yarım bırakıp sinema oyunculuğuna geçti ve pek çok filmde oynadı. Beyaz perdenin siyah beyaz döneminin önemli aktörlerinden biri oldu.

Sezerli,  siyah beyaz Yeşilçam filmlerinde karşımıza bazen konağın aşçısı, bazen uşağı, bazen de şoförü olarak çıktı. Toparlak yüzü, siyah saçları, sempatik tavırlarıyla sinema izleyicisini kendine bağladı. Yardımcı oyunculuğu yanında, birçok filmde yapım sorumlusu olarak da görev almıştır.

Semih Sezerli, Fikret Hakan’la Üç Arkadaş filminde

1955’de başladığı oyunculuk hayatı boyunca sinemamızın her dönemine şahit olmuş, birçok filmde sanat yönetmenliği yapmış, gerçek bir sinema emekçisidir Semih Sezerli. Siyah-beyaz, sıcak karakterlerle dolu mahalle filmlerinde ana karakterin can arkadaşı rollerini başarıyla canlandırmıştır. Başına gelen türlü talihsizliklere rağmen, yaşama umudu taşıyan yan karakterlere de başarıyla hayat vermiştir.

Pek çok filmde unutulmaz performanslar sergileyen sanatçı, 1958 yapımı ”Üç Arkadaş” filminde canlandırdığı üç kafadarlardan ayakkabı boyacısı ”Mıstık” tiplemesiyle hatırlanır. O ”Hepimiz Kardeşiz” filminde Âşık Garip, ”Hıçkırık” filminde Bahriye eri Mehmet, ”Vesikalı Yarim” filminde Manav Fethi, ”Dünyanın En Güzel Kadını” filminde Uşak, ”Fosforlu Cevriyem” filminde İshak Dayı, ”Ölmüş Bir Kadının Mektupları”  filminde Doktor, ”Güllü” filminde Aşçı Murat, ”Adsız Cengaver” filminde Yumurtacı, ”Hayatım Sana Feda” filminde Gitarist, ”Gelin Çiçeği” filminde Davulcu Semih, ”Cici Kız” filminde Asım Bey’in hizmetkarı Recep, ”Nereye Bakıyor Bu Adamlar” filminde Adadaki Simitçi, ”Şenlik Var” filminde süslü Kazım, ”Güngörmüşler”  filminde Murat’ın uşağı Enver, ”Babaların Babası” filminde Anason Kazım, ”İki Kızgın Adam” filminde grevci işçilerden biri rollerini oynamıştır. Bunların yanında 1960 yapımı Şoför Nebahat, Gelin Çiçeği, Minik Cadı gibi filmlerde de rol almıştır.

Sinemaya oyuncu, sanat yönetmeni ve benzeri alanlarda verdiği büyük emekleri bilen seyirci onu her zaman takdir etti ve el üstünde tuttu. Sanatçı,  Sinema Türk’teki filmografisine göre 96 filmde oynamıştır.

1976 yılından sonra sinemaya bırakarak Şarköy’de yaşamaya başladı. Semih Sezerli, geçirdiği kalp krizi sonucu 14 Aralık 1980’de Tekirdağ’da vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir