M. Erhan Durukan: “NEJAT UYGUR”

Nejat Uygur, 18 Kasım 2013’te İstanbul’da vefat etti. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Nejat Uygur 10 Ağustos 1927’de Kilis’te doğdu. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir. Gençlik yıllarında Amerika’ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur.

13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu olmuşlardır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Vefatı:

Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiştir. Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur’un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edilmiştir. Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur son açıklamalarında Nejat Uygur’un artık geçmişiyle yaşadığını söylemişlerdir. Usta tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013 günü saat 19:57 civarlarında solunum yetmezliği (respiratuar yetmezlik) sebebiyle Medistate Kavacık Hastanesi’nde, 86 yaşında hayatını kaybetti. Teşvikiye Camii’nden kaldırılan cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Ödülleri:

2007-  Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması “Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü”

2006-  Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü “En İyi Tiyatrocu”

1999-  22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri “Belkıs Dilligil Onur Ödülü”

Önemli tiyatro oyunları:

Alo Orası Tımarhane mi?Aman Özal DuymasınBenim Annem Evden Neden KaçtıCibali KarakoluHanedanHastane mi? Kestane mi?KaynanatörMiğferine Çiçek Eken AskerMinti MintiSizinki Can da Bizimki Patlıcan mı?Son Umudum Milli PiyangoŞeyini Şey Ettiğimin ŞeyiŞeytandan 29 – Gün Evvel Doğan Çocuk (Minti Minti 2)Zamsalak.

Filmleri:

2007 – Beyaz Melek

2004 – Vizontele Tuuba

1974 – Cafer’in Nargilesi

1971 – Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar

1970 – Cafer Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir