M. Erhan Durukan: “MUSTAFA SARIGÜL”

Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956’da Erzincan’ın İliç ilçesinde Güngören Köyü’nde doğmuştur. İş adamı ve siyasetçi, kamu yöneticisi, Şişli Belediyesi eski Başkanı, İstanbul eski Milletvekili.

Annesi Ayşe Sarıgül, babası Hakkı Sarıgül’dür. Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Güngören Köyü İlkokulu’nda okumaya başladı, ancak ailesinin İstanbul’a taşınması nedeniyle ilkokula İstanbul Şişli’deki Talatpaşa İlköğretim Okulu’nda ilköğrenimini tamamladı. Daha sonra Şişli Ortaokulu ve Zincirlikuyu Yapı Teknik Lise’sine devam etti. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakülte’sinden mezun oldu.

İş hayatına Kâğıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü’nde devam etti. Daha sonra kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Siyasi hayatı Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başlamıştı, Daha sonra; CHP Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, CHP Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, CHP İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği, SHP 18. Dönem İstanbul Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı ile Futbol Federasyonu Delegesi olarak görev yaptı.

1999 yerel seçimlerimde Şişli Belediye Başkanlığı’na seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde 3. defa Belediye Başkanı seçilerek, 2014 yılına kadar üst üste üç dönem Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için adaylığını koymuş, fakat seçimi AK Parti adayı Kadir Topbaş’ın gerisinde tamamlamıştır.

İlk eşi Gülsüm Hülya Köksaloğlu’ndan 1985’te ayrıldı. İkinci eşi Aylin Kotil’le 1993’te evlenmiş, 2008’de boşanmıştır. Emir Sarıgül adlı bir oğul babasıdır.

CHP’den İstifa Etti

Mustafa Sarıgül, partisinin kendisini 31 Mart 2019 yerel seçimleri için Şişli Belediye Başkan Adayı göstermemesine tepki göstererek; 22 Ocak 2019 günü manifesto gibi uzun bir basın açıklaması ile CHP’den istifa ettiğini açıkladı. Açıklamasında başka bir siyasi partiden aday olabileceğinin sinyalini verdi.

Ödülleri:

Şişli Belediye başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller kazanmıştır;

Romanya Cumhurbaşkanı Ion İliescu tarafından Devlet Nişanı ile Ödüllendirildi.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, engelli yurttaşlarımıza yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi.

Milli Eğitim Eski Bakanları Metin Bostancıoğlu ve Hüseyin Çelik tarafından eğitime verdiği destekten dolayı ödüllendirilmiştir…

Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD)Eylül 2005 ve 2008 seçimlerinde, seçim kampanyasına destek vermiştir.

Kitapları:

Tüm CHP Örgütüne Çağrı (Şişli Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Adına Başkan Mustafa Sarıgül, 1978), TBMM’de Genç Bir Milletvekili, İstanbul’da Direksiyon Sallamak, Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla (2013).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir