M. Erhan Durukan: “CAHİT UÇUK”

Cahit Uçuk asıl adı Cahide Üçok, 7 Kasım 2004’te İstanbul’da vefat etti. Türk hikâye ve roman yazarı.

Cahit Uçuk, 7 Ağustos 1911’de İstanbul’da doğdu.  Babası son Osmanlı Meclis-i Mebusanında Siverek Milletvekili ve Kaymakam olan İbrahim Vehbi Üçok ve annesi aslen Selanik’li olan Hadiye hanımdır. Üçok, ailesinin ilk çocuğudur. Adına Cahit denilmesinin nedeni ise; babasının Hüseyin Cahit Yalçın ile olan yakın dostluğu ve ona karşı olan sevgisi nedeniyleydi. Çocukluğunda babasının görevinden dolayı, üçbuçuk yılını Hekimhan’da geçirmiş daha sonra ise Alanya’ya taşınmışlardır. Cahit, çocukluğunda caz şarkıları söylemeyi de çok seviyordu.

Birçok denemeler yapan Cahit’in ilk masalı, 1935 yılında Nazım Hikmet’in çıkardığı Yarım Ay isimli dergide yayımlandı. Öncesinde şiirde yazan Cahit hanım, bundan sonra tamamen hikâye ve roman yazımına yöneldi. Eserlerinde çoğunlukla kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konularını işleyip, zaman zaman mistik temaları da işlemiştir. Cahit Uçuk, gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile tanınan ve her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali’de ve Anadolu’da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikâye ve roman tefrikaları yazmıştır.

Sayıları her yıl artan roman ve hikâye kitaplarından başka, çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Ona en güzel armağanı da, çocuklar için yazdıkları getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.

Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaraylı futbolcu Cici Necdet ile on yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur. Uçuk, hayatı boyunca dört defa evlilik yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk, 7 Kasım 2004’de İstanbul Bebek’teki evinde 93 yaşında öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yatıyor.

BAŞLICA YAPITLARI:

Roman: Küçük EvKanlı DüğünSiyah Dantelli ŞemsiyeUçan SuDeğirmentaşıHep YarınGüneş KokusuKirazlı PınarSürü ÇıngıraklarıDikenli Çit.

Öykü: Cennet BahçesiIşıklı PencereKurtların SaygısıDeğişen SensinAltın PabuçlarArtık Geçti.Çocuk kitapları:Türk İkizleriİran İkizleriGümüş KanatYalçın KayalarMavi OkKırmızı MantarlarÜç MasalAteş Gözlü DevCepteki YavrularKurnaz ÇobanHerte Verte PitteEve Giren GüneşAçılan PencerelerEsrarengiz YalıMavi Derinliklerdeki SırSırrını Vermeyen TabakDünyamız Tehlikede Uzaydaki Mavi Bilye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir