Önder Demirçubuk: “SAMİ AYANOĞLU”

Mustafa Sami Ayanoğlu, 7 Kasım 1971’de İstanbul’da vefat etti. Türk Tiyatrocu, Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist, yapımcıdır.

Sami Ayanoğlu, 21 Nisan 1913’te İstanbul’un Eyüp semtinde doğdu. Babası birinci Dünya savaşında bando şefi olarak görev yaptığı Yemende şehit düştüğünde Sami bir yaşındadır. Taş Mektep, Eyüp Sultan Numune Mektebi ve Darüşşafaka’da bir süre okur ama, bir dizi şanssızlık sonucu eğitimlerini tamamlayamaz. Annesini veremden kaybeder, kendisi de aynı hastalığa yakalandı.

Darülbedayi’nin “Tiyatro Meslek Okulu”na giriş sınavını kazanarak, bugün Şehir Tiyatroları adını almış kuruma girdi. Aynı kadroda birlikte yer aldıkları ve sonradan Türkiye’nin ilk kadın tiyatro sahibi olacak olan oyuncu Şayeste Savaşman ile evlendi. Şehir Tiyatroları’nda birçok oyunda rol aldı, yönetmenlik yaptı.

Kamera karşısına geçerek, sinema dünyasında da yerini alan Ayanoğlu, oyunculuğun dışında yapımcılık ve senaristlik de yaptı. Çığ Film’i kurdu. Şarkıcı Bora Ayanoğlu’nun babasıdır.

1951’de Talat Artemel ve Cahide Sonku ile birlikte yönettikleri Vatan ve Namık Kemal filmindeki performansıyla, Yıldız Dergisi tarafından En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

Mustafa Sami Ayanoğlu,7 Kasım 1971’de İstanbul’da hayatını kaybetti.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir