Cesim Tahincioğlu: “YILMAZ ERDOĞAN”

Yılmaz Erdoğan, 4 Kasım 1967’de Hakkâri’de doğdu. Kürt kökenli Türk oyuncu, yazar, şair, seslendirme sanatçısı, komedyen ve yönetmen.

Yılmaz Erdoğan, Sadri Alışık Ödülleri en iyi erkek oyuncu, Altın Kelebek Ödülleri en iyi komedi dizisi, AACTA en iyi yardımcı erkek oyuncu, Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü sahibidir.

Yılmaz Erdoğan 1967 yılında Nazım Erdoğan ve Süheyla Erdoğan’ın ortanca oğlu olarak dünyaya geldi. Ayrıca Anadolu Ateşi dans topluluğunun kurucusu Mustafa Erdoğan’ın küçük kardeşi, ses sanatçısı Deniz Erdoğan‘ın ağabeyidir. İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Aydınlıkevler Lisesi’ne devam eden oyuncu, lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini kazandı. İstanbul’un Kocamustafapaşa semtinde 3 arkadaşının bekâr evine yerleşti. Eğitim hayatını yarıda bırakarak Ferhan Şensoy‘un Nöbetçi Tiyatro kadrosuna katılmıştır.

İlk kez 1988 yılında “Olacak O Kadar” adlı televizyon komedi programının senaryo yazar kadrosunda yer aldı. 1993 yılında kendi yazdığı ve Demet Akbağ ile başrolünü paylaştığı “Bir Demet Tiyatro” isimli televizyon dizisi ile geniş kitleler tarafından tanındı.

Yılmaz Erdoğan 1993-1998 yılları arasında Sanem Oktar ile evli kalmış, 1996 yılında Berfin Erdoğan isimli bir kız evladı dünya gelmiştir.

2006-2018 yılları arasında evli bulunduğu Türk sinema ve dizi oyuncusu Belçim Bilgin ile evli olan sanatçının bu evlilikten 2010 yılında doğan Rodin Erdoğan isimli bir erkek çocuğu vardır.

Yılmaz Erdoğan’dan ‘İlaç’ şiiri

Yılmaz Erdoğan, korona günlerinde yazdığı “İlaç” adlı şiiri Twitter’da paylaşmıştı. (04.04.2020)

İşte Erdoğan’ın o dizeleri:

Zor günde birlik olmak aynı şeye inanmak ve aynı şeyi yapmaktır

Viral kıyamet gibi bir salgın ortamında sözün doğrusuna uymak ve evden çıkmamaktır

Küçük de olsa büyük de, dar da olsa geniş de evimiz tek yuvamız tek sığınağımızdır

Hele böylesi bir dönemde insanın evi gibisi yoktur

Bu koşullarda hâlâ işbaşı yapan, çalışmak zorunda olanlarımız, başta sağlık çalışanlarımız bizim kahramanlarımızdır

Yaptıkları unutulmayacaktır

Alkış ve dualarımız onlar içindir

Haydi hep birlikte ortak bir kararla davranalım

Bu badireyi en az zararla atlatalım

Bugünlerde birbirimize sarılamadığımızdan dolayı içimizde biriken sevgi ve şefkat ilacımız olacaktır inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir