29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI 98.YILI’NDA COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama programları kapsamında bu sabah Valilik makamında Vali Davut Gül, protokol üyelerinin katılımı ile tebrigatları kabul etti.

Tebrigatların ardından İstasyon Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı ve geçit töreni düzenlendi.

Törene Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adli, idari ve askerî erkân ile öğrenciler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

Akabinde, Vali Davut Gül günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Bu devleti; alnına kına yakarak, çocuğunu cepheye gönderen analar kurdu. Okuluna, sınıfına, gençliğine yüz çevirip, vatanı için, namusu için düşman üzerine atılan gençler kurdu. Ben aç kalayım, yeter ki kahramanlarımız doysun diye; buğdayını, ekmeğini, yağını askere gönderen köylüler kurdu. Bu devleti; sırtında ağırlığının beş katı mermi taşıyan seyit onbaşılar, çocuğu kucağında cepheye silah götüren kadınlar kurdu. ‘Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyen, dedelerimiz, ninelerimiz, kahramanlarımız kurdu. Bu devleti; Fikri, düşüncesi, etnik kimliği, mezhebi ne olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeden, vatanı için bir olanlar, birlik olanlar kurdu.”

Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının; fedakârlığın, kardeşliğin, birliğin, aynı yola baş koymanın bayramı olduğunu, bu bayramın bu devlet var olduğu sürece birlik ve beraberlik ruhuyla kutlanmaya devam edeceğini söyledi.

Vali Gül sözlerine şöyle devam etti:

“Hamdolsun bugün de ülkesinin ve milletinin geleceği, ezanı, bayrağı, kutsalları söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 83 milyon vatandaşımız var. Milletimiz bu konudaki kararlılığını istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda göstermiştir. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen Ülkemizde başarıya ulaşamıyorsa, milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Son yıllarda Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekâtları da bu mücadelenin birer parçasıdır.

Malazgirt Zaferi’nden İstiklal Harbimize kadar uzanan ve günümüzde de süren, coğrafyamızda verdiğimiz mücadeleyi ve özellikle Kurtuluş Mücadelemizi çok iyi öğrenmemiz ve evlatlarımıza çok iyi öğretmemiz gerekiyor. En büyük gücümüz, bu tarihi mirasımızdır. Bu miras hakkıyla öğrenilmeden, ne 15 Temmuz anlaşılabilir ne Cumhuriyetimizin kıymeti bilinebilir ne Osmanlı ne Selçuklu mirasının farkında oluna bilinir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Törenin devamında öğrenciler tarafından şiirler okundu. İlimizde gerçekleştirilen ve farklı branşlarda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Halk oyunları gösterisi yapıldı. Son olarak da kolluk kuvvetleri ile çeşitli okulların tören geçişi yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan kutlamalar akşam 19:00’da gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir