Gaziantep Kent Konseyi’nden Gar Restaurant’a destek

“Kamuoyuna açık mektubumuzdur”

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu,

TC Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy,

Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül,

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin,

TBMM Gaziantep Milletvekilleri,

Şehitkamil Belediye Başkanı Sayın Rıdvan Fadıloğlu,

TCDD Genel Müdürü Sayın Metin Akbaş

Gaziantep Kent Konseyi olarak yönetmeliğimizde belirtilen amaçlar kapsamında; Kent yaşamında, kent vizyonunun ve kentlilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışmaktayız.

Kentimizin bir kültür, turizm ve gastronomi şehri olması tüm Gazianteplilerin öncelikli hedeflerindendir. Bu kapsamda son dönemlerde bu hedefe ulaşmakta sorun olacak bazı uygulamaları üzüntü ile takip etmekteyiz. Bir kültür, turizm ve gastronomi kenti olmanın gerekliliklerinin birçoğunu büyük özveri ile gerçekleştirirken tüm kent ortak akılla mücadele etmektedir. Şayet bu konuda uluslararası bir marka olmak istiyorsak bunun gerektirdiği tüm konularda amasız, eksiksiz, hoşgörü ile tüm inanç ve görüşlere saygı duyarak çalışmalıyız.

Bazı özel mekânların ruhu, yaşanmışlıklarla ilgili anı değeri vardır. Bu mekânların anı değerini oradaki yaşanmışlıklar belirler. Bu anı değerleri geçmişle, bugün ve gelecek arasında bağdır. Şehir olarak geçmiş dönemde, anı değerine sahip birçok mekânı maalesef kaybettik. Bugün aşağıda adını yazacağımız, isimlerini duyduklarında Gazianteplilerin gözlerinde anılarının canlandığı birçok mekân artık yok. Kırkayak kahvesi, Maarif Kahvesi, Camlı Kahve, Emirgan Parkı, Kavaklık Gazinosu, Fuar Alanı, Kızılay Restaurant, Burç restaurant, Keyvanbey Restaurant, Altınçim Çay Bahçesi, Yeşilsu çay bahçesi vs vs…

Şehrin nüfusu 250 bin iken yukarıda saymış olduğumuz mekânlara sahip olan kentimiz, nüfusumuz 2,5 milyonu geçmişken bu mekânların sayısının artması gerekirken gün geçtikçe azalmaktadır. Şimdi bu kayıplara bir yenisini eklemek istemiyoruz. TCDD Genel Müdürlüğüne bağlı Gaziantep Gar İstasyonu içerisinde bulunan Gar Restaurant’ı tahliye etmek üzere tebliğde bulunulduğunu üzüntü ile öğrendik. Söz konusu restaurant, Gaziantep’in önemli bir kent hafızasıdır, 70 yıla yakın süredir kesintisiz hizmet vermektedir. Gaziantep Turizmi ve Gaziantep Gastronomisi ile özdeşleşmiş bir yapıdır. Gaziantep’e gelen misafirlerimizi gönül rahatlığı ile ağırladığımız, gelen herkesin istinasız memnun ayrıldığı, anı değeri olan özel bir mekândır.

Sadece bir restoran olarak görmenin mümkün olmadığı bu mekânın kapanması, önemli bir değerin tarihe gömülmesine, 70 yıla dayanmış bir kent hafızasının ve kentte yaşayanların anı değerlerinin silinmesine, Gastronomi Turizmi ile öne çıkan Gaziantep’imizin önemli bir lezzet durağının yok olmasına ve tabi ki Gaziantep’e gelecek yerli ve yabancı turistleri ağırladığımız sayısı zaten iki elin parmaklarını geçmeyen noktalarımızdan birisinin daha eksilmesine neden olacaktır. Tüm bu saydıklarımız Gaziantep ve Turizmi için büyük bir kayıptır.

70 Yıla yaklaşan tarihiyle Gar Restaurant bu şehrin hafızasıdır, ruhu olan bir mekândır. Bu ve benzeri yapıları korumak, sahip çıkmak bizim için, her Gaziantepli için bir görevdir. Bu mekânın korunması için gerekli ilgi ve yardımınızı bekliyoruz.

Bilgilerinize saygılarımızla arz ederim…

26.10.2021

              Dr. Samet Bayrak

                                                                         Gaziantep Kent Konseyi Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir