Av. Orhan Bali: “AYAKLAR BAŞ OLUYOR”

EN ALTTAKİLERİN İKTİDARI (6)

AYAKLAR BAŞ OLUYOR

Av. Orhan BALİ

1950 yılında yapılan seçimi, CHP karşısında yarışan Demokrat Parti kazandı. Aslında DP liderleri de 1946 ya kadar CHP saflarında idiler. Buna rağmen DP önderlerini ve halkı küçümseyen kibirli CHP’liler dudaklarını büzüp yüzünü ekşiterek “şimdi bunlar mı bizi yönetecek, soframızda ekmeğimizin kırıntısıyla geçinenler karşımıza geçti, ayaklar baş oldu demeye” başladır. Bu tahammülsüzlük 10 sene sürdü ve akla hayale gelmeyen iftira ve ithamlarla, ülkeye vereceği zarar hesaba katılmadan, askerle işbirliği yaparak 27 Mayıs 1960 da DP iktidarını devirdiler. Amaç vesayetlerinin devamı idi ve gerçekleştirdiler.

1960 İHTİLALİNİN BAHANESİ

O zamanın Başbakanı Menderes, gelen istihbaratları değerlendirerek, CHP ve bazı basının ihtilal hazırlığında olduğunu, bunun tahkiki için mecliste bir tahkikat komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Komisyonun kuruluş tarihi olan 27 Nisan 1960’da suçluların telaşı içinde olan CHP, “Menderes anayasayı ihlal ediyor, diktatörlüğe gidiyor” yaygarasını koparttı ve o zaman talebe olan bizleri tahrik ederek nümayişleri başlattılar. Daha önceden hazırlık yapan askere ihtilal yaptırdılar. Dolayısıyla CHP’nin, ihtilalın içinde olduğu ve kurulan tahkikat komisyonunun isabetli kurulduğu görüldü. O günden itibaren de asker siyasetin tam olarak içine girdi. Kendi hatıralarında da görüleceği üzere, askerin siyasetle uğraşmasının sakıncalarını gören ve ‘yaşayan İnönü hırsı’ yüzünden askeri, siyasete soktu ve 1961’de Başbakan olduğunda kendisine de 1962 ve 1963 de iki defa ihtilal teşebbüsünde bulunuldu. Bu suretle asker ak parti iktidarına kadar tüm iktidarlara müdahale edip, lüzum gördüğünde ihtilallerle hükümetleri düşürdü. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Nisan 1997 ihtilalleri de bu zihniyet yüzünden gerçekleştirildi.

1960 İHTİLALİ ÖNCESİ SÖYLENEN YALANLAR VE İNÖNÜ

1960 ihtilali öncesi CHP’liler DP’liler için akla hayale gelmez yalanlar söylüyor, İsmet Paşa tüm gücüyle ihtilal ortamının hazırlanmasına çalışıyordu. Şartlar tamam olduğu zaman milletler için ihtilal meşru bir haktır, eğer insan hakları yürütülemez, vatandaş hakları zorlanırsa ihtilal behamhal olur, biz böyle bir ihtilalin içinde bulunmayız, bulunamayız. “Böyle bir ihtilal dışımızda, bizimle münasebeti olmayanlar tarafından yapılacak” diyordu. Ancak ihtilal sonu biz bu ihtilalin ne içindeyiz ne dışında diyerek ihtilalin bizatihi içinde olduğunu itiraf etmiştir. İhtilal öncesi, Menderes Kars’ı, Ardahan’ı Ruslara sattı, Harp Okulu’nu topa tutacaklardı, Celal Bayar’ın bankasında 103.000.000’u var. Dış İşleri BakanıFatin Rüştü ZORLUdış ülkelerde yapılan anlaşmalarda %10 komisyon alıyor, 300 talebe öldürülmüş, kıyma makinelerinde hayvan yemi yapılmış, gibi akıl dışı yalanlar söylüyorlardı. Sonunda tüm bunların yalan olduğu görüldü. Bunlardan 300 talebe öldürülmüş yalanı için CHP’liler “tekzip edelim” demiş. Ama İnönü “bırakın öyle bilsinler” demiştir. Bunu ihtilal sonu İnönü bizzat itiraf eder. İhtilalcilerden Amil ARTUS ile aralarında şöyle bir konuşma geçer:

İnönü: Eski iktidar zamanında öldürülen üniversite öğrencileri hakkında yeni bir bilgi elde edebildiniz mi?

Amil ARTUS: Bu konunun yüksek soruşturma kurulunca soruşturulacağını ve hala iki öğrencinin ölümünden başka bir şey bilmediğini söyledi.

İnönü: Biz bu konuyu ihtilalden evvel çok araştırdık, fakat iki şehitten başka bir şey tespit edemedik. İki şehit verilmiş olması ilgililerin sorumluluğu için yeterlidir. Fakat daha fazla ölü olduğu iddia edilir ve sonradan gerçek olmadığı anlaşılırsa sizin için iyi olmaz. Onları suçlamak için iki şehit yeter. Buna dikkat edin. dedi.

Görülüyor ki, 300 talebe öldürülmüş yalanı ihtilal öncesi CHP tarafından araştırılmış ve yalan olduğu İnönü tarafından da biliniyordu. Ama yalana devamı bizzat İnönü “bırakın öyle bilsinler” diyerek devam ettiriyor. Celal Bayar’ın 103.000.000’u değil 103 TL si çıktı. Fatin Rüştü Zorlu ABD’de alınan yardımlara başkanın %10 ilave yetkisini kullanmasını istediğinden adı %10’a çıkmış. %10 ilave yetkisini kendisine değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırdığı ilave yardımı bunlar kendi alıyor yalanı ile lekelemeye çalışıyormuş.

 (Yarın: İHTİLALCİLER VE CHP’LiLER) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir