Tahsin Tiryaki: “ALİ BOZER”

Ali Hüsrev Bozer, 30 Eylül 2020’de Ankara’da vefat etti. Türk hukukçu ve siyasetçi.

Ali Bozer, 28 Temmuz 1925’te Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İsviçre Neuchâtel Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsü Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı, Ordu Yardımlaşma Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Öğretmenler Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği, Oyak – Renault Otomobil Fabrikaları Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Üyeliği, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi Hâkimliği, Lahey Adalet Divanı Üyeliği, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Dünya Sigorta Hukuku Derneği Türk Grubu Başkanlığı, Ankara Türk Eğitim Derneği Vakfı Başkanlığı yapmıştır.

Ali Bozer, Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucu üyesi oldu ve TBMM 17. Dönem Ankara, 18. Dönem İçel milletvekili olarak görev yaptı. 44. Hükûmet Gümrük ve Tekel, 45.ve 46. Hükûmet Devlet Bakanı, 46. ve 47. Hükûmet Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 47. Hükûmet Dışişleri Bakanı görevlerinde bulundu.

Ali Bozer,  Eylül 2020 günü COVID-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında öldü. Cenazesi, 2 Ekim günü Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Evli ve 3 çocuk babasıydı. Légion d’honneur nişanı sahibiydi.

1950-1952 yılları arasında Yargıtay başkanı olarak görev yapmış olan Mustafa Fevzi Bozer’in oğludur.

Ticaret Hukuku alanında yayımlanan birçok kitabı bulunmakla birlikte, anılarını kaleme aldığı 2018 yılında yayımlanan ”Yaşamım” adlı kitabı da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir