M. Erhan Durukan: “YILDIRIM AKTUNA”

Yıldırım Aktuna, 29 Eylül 2007’de İstanbul’da vefat etti. Türk nöropsikiyatr ve siyasetçi.

Yıldırım Aktuna, 1930 yılında İstanbul’da doğdu. 1948’de İzmir Karşıyaka Lisesi’ni bitirdikten sonra aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrenimini askeri öğrenci olarak tamamlayarak, 1954’te tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. Nöropsikiyatri Uzmanlığı, Tabip Yarbaylık, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği yaptı. Başhekimliği dönemindeki başarısı ve hastanede gerçekleştirdiği dönüşüm ile sivrildi ve Bakırköy halkı tarafından sevildi. Bu başarısı ona SHP’den Bakırköy Belediye Başkanlığı’nı getirdi.

1991 milletvekili seçimlerinde SHP’nin başarılı belediye başkanlarını kaybetmemek için milletvekili adaylıklarına izin vermemesi üzerine, DYP‘den aday olarak kazandı ve 49. hükûmette Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Aktuna, bu bakanlık döneminde sağlık reformu çerçevesinde 1. ve 2. Ulusal Sağlık Kurultaylarını topladı.

50. hükûmette Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak görev yapan Aktuna, 7 Mart 1996’da 53. hükûmetin yine Sağlık Bakanı olarak atandı ve 54. hükûmette de Sağlık Bakanlığını sürdürdü. 55. hükûmette ise yine Devlet Bakanı olarak görev aldı.

2003 yılında Liberal Demokrat Parti’ye katılan Aktuna, bu partide de genel başkan yardımcısı görevi üstlendi.

Rahatsızlığı nedeniyle Çin’de tedavi gördü. 29 Eylül 2007 günü İstanbul Alman Hastanesi’nde öldü ve 2 Ekim 2007 günü son yolculuğuna uğurlandı. Aktuna için önce 1979-1988 yılları arasında başhekimlik görevinde bulunduğu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, sonra da 1989-1991 yıllarında belediye başkanlığı yaptığı Bakırköy’de tören düzenlendi. Aktuna’nın cenazesi daha sonra Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi. Aktuna bir çocuk babasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir