M. Erhan Durukan: “MEHMET ALİ ŞAHİN”

Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950’de Karabük’ün ilçesi Ovacık’a bağlı Ekincik Köyü’nde doğdu. Türk avukat ve siyasetçi. 2009-2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2007-2009 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 60. Türkiye Hükûmeti’nde Adalet Bakanı olarak yer almıştır. 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül tarafından kurulan 58. Türkiye Hükûmeti’nde ve Erdoğan tarafından kurulan 59. Türkiye Hükûmeti’nde Başbakan yardımcısı olarak yer almıştır.

Siyasal kariyerine Refah Partisi’nde başlayan Şahin, ilk defa 1995 Türkiye Genel Seçimleri’nde Refah Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. 1989 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Küçükçekmece, 1994 Türkiye Yerel Seçimleri’nde ise Fatih belediye başkanı adayı olmuştur fakat seçilememiştir. Refah Partisi’nin 1998 yılında kapatılmasının ardından 1999 Türkiye Genel Seçimleri’nde Fazilet Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.

2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır ve 2002 Türkiye Genel Seçimleri’nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. 2007 Türkiye Genel Seçimleri’nde Antalya, 2011 Türkiye Genel Seçimleri’nde Karabük milletvekili olarak meclise girmiştir. 2012 ve 2014 yılları arasında AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Mehmet Ali Şahin 16 Eylül 1950 tarihinde Abdullah ve Ünzüle Şahin çiftinin çocuğu olarak, o dönemde Çankırı’ya bağlı olan daha sonra Karabük’ün ilçesi olan Ovacık’a bağlı Ekincik köyünde doğdu. İlkokulu eğitimini doğduğu köyde aldıktan sonra İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında köyde imamlık yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve 1983 yılına kadar serbest avukat olarak çalıştı.

Serbest avukatlık mesleğiyle beraber siyasete de atılan Şahin, Refah Partisi Eminönü İlçe Başkanlığı yaptı. 1987 Genel Seçimleri’nde Refah Partisi’nden Çankırı milletvekili adayı oldu. 1989 yerel seçimlerinde Refah Partisi Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı oldu ancak seçimi 5. sırada tamamladı. 1994 Yerel Seçimleri’nde Refah Partisi Fatih Belediye Başkan Adayı olduğu seçimi kazanmasına rağmen oy pusulalarındaki baskı hatası nedeniyle seçimler iptal edildi. Temmuz 1994 tarihinde yenilenen seçimlerde Anavatan Partisi Fatih Belediye Başkan Adayı Sadettin Tantan’a karşı yenildi. İlk defa 1995 Genel Seçimleri’nde Refah Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Refah Partisi Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri gerekçesiyle kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi’ne katıldı ve 1999 Türkiye Genel Seçimleri’nde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Siyasi kariyeri:

2001’de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucu üyeleri arasında yer alan Şahin, 2002 Türkiye Genel Seçimleri’nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Abdullah Gül’ün başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. Türkiye Hükûmetinde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak yer aldı. 2007 Türkiye Genel Seçimleri’nde tekrar meclise girdi ve Erdoğan tarafından kurulan 60. Türkiye Hükûmeti’nde Adalet Bakanı olarak yer aldı. 5 Ağustos 2009 tarihinde seçildiği TBMM Başkanlığını iki yıl sürdürdü. 24. Dönem Karabük milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girmiştir ve meclisteki koltuğunu korudu.

2012-2014 yılları arasında AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu Üyeliği’nde de bulundu. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar meclise girdi.

2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı.

Hâlen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir