M. Erhan Durukan: “HANDE FIRAT”

Hande Fırat, 10 Eylül 1974’te Ankara’da doğdu. Türk muhabir ve televizyoncu.

Hande Fırat, ortaöğrenimini Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü’nde tamamladı.

Fırat, televizyonculuk kariyerine yükseköğrenimi devam ederken başladığı staj ile adım attı. Kanal D, NTV ve BRT’de görev aldı. Kasım 1999’da CNN Türk’te başbakanlık muhabiri olarak çalışmaya başladı. 2011’de CNN Türk’ün, 2014’te de Kanal D’nin Ankara Temsilcisi oldu.

Hande Fırat, tüm Türkiye’yi ilgilendiren gelişmelerde son dakika ve perde arkası bilgilerle ve liderler, bakanlar, başbakan yardımcıları ile yaptığı röportajlarla başarılı yayınlara imza attı.

2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı FaceTime üzerinden CNN Türk canlı yayınına konuk etti. Erdoğan’ın halkı sokağa çıkmaya çağırmasıyla darbenin gidişatını değiştiren bu yayın, Fırat’ın başarısı olarak görüldü. Aynı yıl düzenlenen 43. Altın Kelebek Ödülleri’nde “Yılın Medya Olayı” dalında ödüle lâyık görüldü.

Hande Fırat, darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişime geçtiği iPhone marka telefonunu, Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu girişine yakın bir konumda açılan Hafıza 15 Temmuz Müzesi’nde sergilenmek üzere bağışladı. Fırat’ın telefonunun yanında da Erdoğan’ın telefonu konuldu.

15 Temmuz darbe girişiminde yaptığı gazetecilik başarısı tüm dünyada yankı buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile FaceTime üzerinden yaptığı bağlantı 15 Temmuz’un kırılma noktası olarak da tarihe geçti.

Fırat, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2005’te Nehir adını verdiği bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 5 Aralık 2017’de iş adamı Murat Özvardar ile evlendi.

Resim sanatıyla da ilgilenen Hande Fırat, 10 Nisan 2019’da CerModern’de ‘Renklerdir Patlayan’ adlı bir sergi açmış ve çizdiği 60 yağlıboya tablosunu sergilemiştir.

Ödülleri:

2016: Altın Kelebek Ödülü – “Yılın Medya Olayı”

2017: RTGD Ödülü – “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Ödülü”

Kitapları:

24 Saat. İstanbul: Doğan Kitap. 2016. ISBN 9786050937732.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir