Zerrin Büyükuncu: “SAMİM KOCAGÖZ”

Samim Kocagöz, 5 Eylül 1993’te İzmir’de vefat etti. Türk romancı.

Samim Kocagöz, 13 Şubat 1916’da Söke’de doğdu. 1942’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1942-1945 arasında Lozan Üniversitesi’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İzmir Ticaret Okulu’nda edebiyat, Devlet Konservatuvarı’nda sanat tarihi dersleri verdi. Söke’de çiftçilikle uğraştı.

1950’den sonra İzmir’e yerleşti. İlk romanı İkinci Dünya 1938’de yayınlandı. Servet-i Fünun Uyanış, Ses, Hep, Bu Topraktan, Vatan, Fikirler, Yenilikler, Yeditepe gibi dergilerle Demokrat İzmir gazetesinde yayımlanan Telli Kavak, Kalpaklılar ve benzeri öyküleriyle bilinir.

Kalpaklılar ve Dolu Dizgin romanları Türk Kurtuluş Savaşı’na değindiği eserleridir.

1950’de Yeni İstanbul gazetesi ve New York Herald Tribune gazetesinin ortaklaşa düzenlediği Dünya Hikâye Yarışması’nda “Sam Amca” öyküsüyle birincilik kazandı.

Bir şehrin iki kapısı adlı kitap, “Nabi’nin park kahvesi” adıyla da bilinir. Söke de yaşayan insanların hikâyelerinden oluşur,

1989’da “Eski Toprak” kitabıyla Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı.

Gözlemlere dayanarak köy ve kasaba insanlarının sorunlarını, günlük yaşamlarını ve duygularını yalın bir dil ve gerçekçi tutumla yansıttı. Ölümünden sonra adına bir öykü ödülü kondu.

2006-2007 tiyatro sezonunda 50. Yılını yaşayan İzmir Devlet Tiyatrosu, yazarın hemen hiç bilinemeyen “Islak Ekmek” adlı oyununu repertuvarına aldı.

ESERLERİ:

Roman:

İkinci Dünya – Bir Şehrin İki Kapısı – Yılan Hikâyesi – Onbinlerin Dönüşü – Kalpaklılar – Doludizgin – Bir Karış Toprak – Bir Çift Öküz – İzmir’in İçinde – Tartışma – Mor Ötesi – Eski Toprak.

Hikâye:

Telli Kavak – Sam Amca – Sığınak – Cihan Şoförü – Ahmet’in Kuzuları – Yolun Üstündeki Kaya – Yağmurdaki Kız – Alandaki Delikanlı – Gecenin Soluğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir