Cesim Tahincioğlu: “ARAM GÜLYÜZ”

Aram Gülyüz, 1 Eylül 2018’de İstanbul’da vefat etti. Türk yönetmen, yapımcı ve senarist.

1958 yılında Metro Film’i kurarak yapımcı olarak sinemaya adım atan sanatçı, 1960 yılında Metin Serezli ve Nurhan Nur’un baş­rolünü oynadığı ilk filmi Sensiz Yıllar’ı çekti.

Aram Gülyüz, 13 Nisan 1931 tarihinde İstanbul’da doğdu. Koleji bitirip İngiltere’ye gitti. Electric and Musical Industries Ltd.’in (EMI) Londra’daki temsilciliğinde dört yıl televizyon kursu gördü. Sinema yolunun açılması askerde Halit Refiğ ile geçirdiği 18 ay arkadaşlığı sayesinde kendi deyimiyle tesadüfen başladı. Refiğ şöyle anlatıyor: “Aram o tarihlerde daha çok oyunculuk merakındaydı. Tabii ki sinemaya da ilgisi vardı ama mesela benim sinema düşüncem senaryo yazıp yönetmek istikametinde iken şarkı söyleyip oyun oynamak Aram’ın ilgi alanıydı. Hatta çok iyi taklit yapardı. Bu, tugay içinde de biliniyordu. Tugaya yabancı misafirler, özellikle İngiliz, Amerikalı subaylar geldiği zaman, tugay komutanı hemen “Aram teğmen gelsin” diye haber gönderirdi. Aram’ın gitarı vardı. Gitarla onlara İngilizce şarkılar söylerdi. Ama Aram kendisinin bu oyunculuk, bilhassa komedi oyunculuğu konusundaki yeteneğini kullanmadı. Aram benim, Almanların bana yaptırmayı düşündüğü ilk film teşebbüsünde onun Türkiye idarecisi, prodüktörü olarak, ilk öyle adımını attı sinemaya.”

Askerden sonra İngiliz Havayolları’nda (British Airways) memur olarak çalıştı, ardından Halit Refiğ‘in teşviğiyle 1958 yılında Metro Film’i kurup yapımcı olarak sinemaya başladı. “Metro Film” faaliyetlerini 1973’e kadar devam ettirdi ve 40’tan fazla film gerçekleştirdi. Ferhan Üçoklar ile ortaklaşa kurduğu “Üç-Ok Film” ise 1969-1973 yılları arasında iki film çekti. 1965 yılında eşi olacak, Türkiye’nin ilk balerinlerinden biri olan Gönül Gülyüz ile bir filminin kareografisi için tanıştı. Bu evliliğinden Ferdi adında bir oğlu vardır.

1 Eylül 2018’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat eden Aram Gülyüz, Şişli de bulunan Ermeni mezarlığında defnedildi.

Filmografi:

Aram Gülyüz’ün ilk yapımcılığını gerçekleştirdiği film, Türk-Alman ortak yapımı olan İstanbul Macerası’ydı. Filmde Sadri Alışık, Orhan Günşiray ve Öztürk Serengil gibi dönemin ünlü Türk oyuncuları ile birlikte Alman oyuncular Carl Möhner, Eva Palmer ve Bianca Breneca da yer almıştı. 1960 yapımı Sensiz Yıllar’da hem yönetmenlik hem de senaristlik yaptı. Metin Serezli, Nurhan Nur ve Serpil Gür bu filmde başrolleri paylaşmışlardı. 1961 yapımı Aşk ve Yumruk’ta ise bu kez sadece yönetmenlik yaptı. 1961 yapımı Aşk ve Yumruk; Orhan Günşıray ile Türkân Şoray’ın başrolünü paylaştığı filmiydi.

Yeşilçam seks furyası sırasında 123 film çekerek dönemin en çok çalışan yönetmenlerinden oldu.

Son çektiği film ise 2014 yapımı Zaman Makinesi 1973 oldu. Son filminde Gürgen Öz, Seda Bakan ve Ersel Şibil başrol oynadılar.

Ödüller:

37. Uluslararası İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir