Nükhet Ocak Balkan: “GÜRDAL DUYAR”

Gürdal Duyar, 20 Ağustos 1935’te İstanbul’da doğdu. Türk heykeltıraş. Atatürk’ü konu alan anıt heykelciliği ve çevresindeki renkli kişileri işlediği büstler ile tanınmış bir sanatçıdır.

Gürdal Duyar, İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin orta bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA) Heykel Bölümü’nün liseye denk düzey sınıflarında sanat eğitimine başladı. Akademide önce Alman heykeltıraş Rudolf  Belling’in yanında, daha sonra da Ali Hadi Bara atölyesinde çalıştı. 1959’da okuldan mezun oldu ve yaşamına serbest sanatçı olarak devam etti.

Mezuniyetinden sonra bir süre Fransa, Belçika ve İsviçre’de ikamet eden Duyar, heykel çalışmaları, mimari üstüne araştırmalar yaptı, heykeltıraş Leon Perrain’le çalışarak taş işçiliğini geliştirdi.

1962 yılında Düzce Belediyesi’nin isteğiyle yaptığı 1.50 metrelik Atatürk büstünü yaptı. 1973 yılında Cumhuriyetin 50 yılı onuruna heykel yapması için seçilen 20 heykeltıraştan birisi oldu. Karaköy Meydanı için yaptığı Güzel İstanbul Heykeli dönemin kimi politikacıları tarafından müstehcen bulunarak çeşitli tartışmalara neden oldu. Heykel, Yıldız Parkı’na taşındı.

1976 yılında yaptığı Kayseri Meydanı için yaptığı ve Türk Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Atatürk Anıtı da klasik eğilimlerin dışına çıktığı bir eserdir ve dikilmesi engellenmiştir.

Günümüzde M.T.A. Enstitüsü (Ankara) bahçesindeki Atatürk ve Madencilik adı heykel kompozisyonu da, klasik anıt heykelciliğine tepki duyan bir anlayıştan kaynaklanır.

Duyar’ın eserleri arasında Uşak, Burhaniye ve İskenderun Atatürk anıtları, İstanbul Abdi İpekçi Caddesi’ndeki Abdi İpekçi Barış Anıtı, Beşiktaş Vişnezade Parkı’ndaki Necati Cumalı Heykeli, ünlü öykücü Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da müze haline dönüştürülen evinin önündeki büstü, Akatlar Sanatçılar Parkı’ndaki Kemal Sunal, Barış Manço, Sadri Alışık ve Bedia Muvahhit gibi tanınmış sanatçıların büstleri de yer alıyor.

Gürdal Duyar, 18 Nisan 2004’te İstanbul’da akciğer kanserinden hayatını yitirdi. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir