Faruk Çalışkan: “GÜNGÖR URAS”

Tevfik Güngör Uras, 19 Ağustos 2018’de İstanbul’da vefat etti. Türk ekonomist, gazeteci, akademisyen ve yazar.

Güngör Uras, çeşitli gazetelerde on binden fazla ekonomi yazısı kaleme aldı. Genel olarak ekonomiyi sade bir şekilde okurlarına anlatma çabası içinde oldu. Bu noktada hayali “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” karakterlerini yaratarak gündelik hayatla sade bir ekonomiyi sentezleyerek ekonomiyi herkes için anlaşılır kılmaya çalıştı.

22 Temmuz 1933’te bir memur çocuğu olarak Düzce’de doğdu. Ankara Koleji’ndeki eğitimi sonrasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Mali Şubesi’nden mezun oldu (1955). Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktorasını tamamlayarak Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe (1988), Marmara Üniversitesi’nde ise profesörlüğe yükseldi (1994).

1962-1974 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman kadrosunda görev aldı. 1974’te Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk genel sekreteri oldu ve 1980’e kadar görevine devam etti. Bir süre Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yaptı. 1993’e kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde çalıştı. Daha sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak 2001’e kadar görev yaptı. Güngör Uras 1968 sonrasında ekonomi yazılarıyla tanındı. Çeşitli gazetelerde çalışsa da ağırlıklı olarak Dünya ve Milliyet gazetelerinde ekonomi yazıları yazdı. Otuzdan fazla yayını DPT ve diğer yayınevlerinde basıldı. TRT 2 “Olayların İçinden”, CNN Türk’te “Akıl Defteri” programları sonrasında NTV Radyo’da ‘Ayşe Teyze Ne Yapsın’ adlı sabah programı ile NTV’de Berfu Güven ile birlikte “Sokağın Ekonomisi” adlı programı sunuyordu.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Uras, 19 Ağustos 2018’de İstanbul’da tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 22 Ağustos 2018’de ise Bebek Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrasında Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Ekim 2018’de Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Cunda Adası’nda bir sokağa adı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir