Nükhet Ocak Balkan: “OĞUZ ARAL”

Oğuz Aral, 26 Temmuz 2004’te Bodrum’da vefat etti. Türk karikatürist. Gırgır dergisinin kurucusudur.

Oğuz Aral, İstanbul Silivri’de 1936 yılında doğmuştur. Davutpaşa Lisesi’nin ardından girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılmıştır. 1950’den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır.

Güncel, halkın anlayabileceği, basite indirgenmiş bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşünde ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirmiştir.

Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 500 bin adedin üzerine çıkararak, dünyanın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmiştir.

Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

Karikatürleri ve ‘Huysuz İhtiyar’ başlığı altında yazıları ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral’ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunmaktadır.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.

26 Temmuz 2004’te Muğla’nın Bodrum ilçesinde kalp krizi sonucu vefat etti. Ölümünün 1. yıl dönümünde anısına (26 Temmuz 2005) İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi. Heykeli 2006 ve 2007 yıllarında 2 kez saldırıya uğramasına rağmen tekrar onarılmıştır. Ancak Şubat 2008’de gerçekleştirilen son saldırı sonucu parçalara ayrılan heykel yerine yenisi yapılması plânlanmaktadır.

Oğuz Aral, karikatürist Tekin Aral’ın ağabeyidir. İki evlilik yapmıştır: Sevil Aral ve Tolga Tiğin.

Yönettiği Tiyatro Oyunları:

Bir Garip Orhan Veli (1981)

Keşanlı Ali Destanı (1994)

Huysuz İhtiyar (2001).

Oynadığı Sinema Filmleri:

İnsan Doğarken Ağlar (Yönetmen: Baki Çallıoğlu) 1962

Hodri Meydan (Yönetmen: Aydın Arakon) 1962

Karanlıkta Uyananlar (Yönetmen: Ertem Göreç) 1964

Senaryosunu Yazdığı Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Kader Böyle İstedi (Lütfi Akad ve Safa Önal ile birlikte) (Yönetmen: Lütfi Akad) 1968.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir