Cesim Tahincioğlu: “HULKİ SANER”

Hulki Saner, 20 Temmuz 2005’te İstanbul’da vefat etti. Türk senarist, yönetmen, film yapımcısı, oyuncu, film dağıtımcısı, film müzikçisi, söz yazarı ve bestecidir.

Saner, 24 Temmuz 1925’te İstanbul’da doğdu. Kimya Fakültesini bitirdi ve 1944’te ABD’ye giderek bir yıl kimya ihtisası yaptı. Yurda dönüşünde İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan Bölümüne girip mezun oldu. İstanbul Operası’nda ses sanatçısı olarak görev aldı, besteler yaptı. “Tosca” operasında “Scardia” rolünü oynadı.

1956 yılında, “Kalbimin Şarkısı” ve “Beş Hasta Var” filmlerine fon müzikleri hazırlayarak sinemaya girdi. Aynı yıl, “Sanat Film”i kurarak yapımcılığa geçti ve “Pusu” filmini yaptı. Daha sonra; “Arı Film”, “Bronz Film” ve son olarak “Saner Film” şirketini kurdu. 1958’de “Sevmek Günah mı?” filmiyle yapımcılığının yanı sıra yönetmen de oldu. Çoğunlukla müzikal komedi filmlerini yönetti. Türk sinemasının en çok film çeken yönetmenlerinden biri olmasına karşın, belirli bir kalitenin üstüne çıkıp ilginç filmlere imzasını atamadı. Seyirciyi sadece güldüren ve vakit geçirten konulu filmleri yönetti. Yönettiği filmlerin çoğunun senaryosunu kendi yazdı. Bazı filmlerinde kendisine de küçük roller verdi. Saner Film şirketi olarak film dağıtımcılığı da yaptı.

Sadri Alışık’ın başrol oynadığı “Turist Ömer” serisi filmler ile büyük başarı kazandı. Emel Sayın‘ın rol aldığı, Gülüzar, Feride, Süreyya, Hicran ile Gülden Karaböcek’in rol aldığı Dilek Taşı, Ajda Pekkan‘ın rol aldığı “Yabancı Olduk Şimdi” ve Erol Büyükburç‘un rol aldığı “Kızılcıklar Oldu mu” gibi başarılı müzikal filmlere de yapımcı olarak imza atmıştır. Aynı zamanda Emel Sayın’ın seslendirdiği “Rüyalar Gerçek Olsa” adlı şarkının söz yazarı ve bestecisidir. Yapımcılığını yaptığı “Rüyalar Gerçek Olsa” adlı sinema filminde Engin Çağlar, Esen Püsküllü, Hulusi Kentmen gibi başarılı oyuncular rol almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir