Cesim Tahincioğlu: “SANİYE CAN”

Saniye Can, 2 Temmuz 1996’da Çanakkale’de vefat etti. Türk halk müziği sanatçısı.

1932 yılında Çanakkale’de doğan Saniye Can, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara’da bulunan ablası Refia Berkalp’in yanına gitti. Burada aile dostlarının teşvikiyle Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu Şefi Muzaffer Sarısözen ve saz sanatçısı Emin Aldemir’den dersler aldı. 1953′te açılan sınavla kadrolu sanatçı oldu. Radyo çalışmalarının yanısıra Nezahat Bayram, Aliye Akkılıç, Yıldız Ayhan, Turhan Karabulut, Mustafa Geceyatmaz gibi sanatçılarla turnelere çıktı. Derlemesini Ablası Refia Berkalp‘in yapmış olduğu “Annem Entari Almış” adlı eseri ile büyük bir çıkış yaptı ve yurdun her köşesinde sevilen bir sanatçı oldu. “Balıkesir Yolunda” (Debreli) ve “Karyolamın Demiri” (Yandım Ayşem) adlı eserler ile unutulmayan Türk Halk Müziği Sanatçıları arasında yerini aldı.

İyi bağlama da çalabilen Saniye Can 1972 yılında İstanbul Radyosu’na atandı. Türkiye genelinde birçok ili tek tek dolaşarak derlemeler yapan Çanakkale’nin önemli Türk Halk Müziği Sanatçıları arasında yer alan Saniye Can, İstanbul Radyosu’ndan emekli olduktan sonra Çanakkale’ye yerleşti.

Saniye Can, 2 Temmuz 1996 tarihinde de geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Çanakkale’de hayatını kaybetti ve şehir mezarlığında toprağa verildi.

1993’TE TRT’YE KONUŞMUŞTU

Saniye Can ölümünden bir süre önce yaşamı ve sanatı ile ilgili TRT’nin kendisi ile yaptığı bir röportajında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Derlemelerini yaparken Türkiye’nin dört bir yanını karış karış gezdiğini söyleyen Saniye Can, o yıllarda teyp olmadığı için bu türküleri 8-10 kez dinlediğini ve bunları tek tek not alarak günümüze kadar getirdiğini söylemişti.

Ailesinin Yugoslavya’dan göçmen geldiği ve 10 kişiye bakmak zorunda oluğu için evlenmediğini söyleyen Can, “Hepsini okuttum, üniversite tahsili yaptırdım” diye anlattı.

“Kültürü Ankara Radyosu’nda aldık, başka bir çalışma alanımız yoktu” diyen Can, “Bir türkü öğrendim, ‘Sabahın seher vaktinde Ali’yi gördüm Ali’yi’ diye, bu türküyü söylerken kendimden geçerdim ve bir hafta sonra halkın dilindeydi. Aradan bir ay geçiyor, bir Anadolu turnesine çıkıyorum, geliyorum. ‘Kızım seni Ali’ye vereyim mi’ türküsünü okuyorum, bakıyorum halk seviyor bunlar bana büyük mutluluklar verdi hiç bir şey düşünmedim hiç evlenmedim bütün hayatım halk müziği oldu” diye anlattı.

1970’li yıllarda “Annem Entari Almış” adlı derlemesi ile Türkiye’ye adını altın harflerle yazdıran önemli Türk Halk Müziği sanatçıları arasında yer alan Saniye Can’ı bugün ölümünün 25. yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Yararlanılan Kaynak:

(https://www.canakkaletravel.com/haber/canakkalenin-ender-yetistirdigi-sanatcilardan-birisiydi-o.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir