Zerrin Büyükuncu: “VASFİ UÇAROĞLU”

Vasfi Uçaroğlu, 30 Haziran 2011’de İstanbul’da vefat etti. Türk baterist, orkestra şefidir.

Çok uzun bir süredir müzikle iç içe olan Uçaroğlu’nun kendi adını taşıyan bir orkestrası da vardı. Birçok türküye caz yorumu getirmesiyle tanınan sanatçı kendi orkestrası dışında birçok başka orkestrada da çalmış, Tanju Okan, Berkant ve Kamuran Akkor gibi dönemin ünlü solistleriyle birlikte sahne almış, plaklar doldurmuş ve birçok filmde de rol almıştı.

Vasfi Uçaroğlu, 1928 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Beş yaşındayken babasının çalıştırdığı cambazhanede bir elde zil, öteki elde tokmak olduğu halde çalınan bir müzik aleti olan “krankas davulu” çalarak müziğe başladı. Uçaroğlu, İzmir Şehir Orkestrası’nda nefesli sazlar çalarak profesyonel müzik hayatına atıldı. Burada öğrendiği ilk enstrüman klarnetti. Sağlığının nefesli sazlara uygun olmadığı doktorlar tarafından söylenince de yeniden vurmalı çalgılara döndü. İlk kez “Ege Caz Orkestrası”nda davul çalarak profesyonelliğe geçti. Daha sonra “Müfit Kiper Orkestrası”nda çaldı. Bu orkestrayla birlikte Beyrut’a giderek bir süre orada çalıştı. 1964 yılında Türkiye’ye döndü.

Uçaroğlu 1950’lerin önde gelen orkestralarından İsmet Sıral’ın orkestrasında bateri çaldı. 1952 yılında ilk orkestrası olan “Orkestra Hisar”ı kurdu. 1960’lı yıllarda “büyük orkestralar” dönemi yaşanıyordu. 1966 yılında kendi adını taşıyan orkestrasını kurdu. “Vasfi Uçaroğlu Orkestrası”nda 1967 yılında solist olarak şarkı söylemeye başlayan, aynı zamanda Gönül Akkor’un da kızkardeşi olan Kamuran Akkor’la 1968 yılında evlendi. 1964 yılında Yugoslavya’nın başkenti Belgrat’ta düzenlenen “Balkan Melodileri Festivali”nde Türkiye’yi başarıyla temsil edince ülkede “millî baterist” unvanı da kazandı.

Vasfi Uçaroğlu ve Kamuran Akkor’un Mine ve Menekşe adını verdikleri iki kızları, yıllar sonra da torunları oldu. Müzisyen çift 2002 yılında kurulan “Gayrettepe Çevre Kültür Türk Müziği Korosu”nda uzun süre büyük bir özveri ile çalıştılar.

Uzun süredir Çapa Tıp Fakültesi’nde akciğer kanseri tedavisi görmekte olan Uçaroğlu, 30 Haziran 2011’de bu fakültenin hastanesinde 83 yaşında hayatını kaybetti. Vasfi Uçaroğlu’nun cenazesi, 1 Temmuz 2011’de Levent Camii’nden öğle namazını müteakip kaldırılarak Ulus Mezarlığı’na defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir