Tahsin Tiryaki: “YUSUF ATILGAN”

Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921’de Manisada doğdu. Türk roman ve öykü yazarı.

1936 yılında Manisa Ortaokulu’nu, 1939 yılında ise Balıkesir Lisesi’ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Nihat Tarlan’ın yönetiminde hazırladığı bitirme tezinin konusu Tokatlı Kani: Sanat, şahsiyet ve psikoloji idi. Aynı dönemde Akşehir’de Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı.

Yusuf Atılgan, Üniversite öğrenciliği sırasında Türkiye Komünist Partisi’ne katılarak faaliyette bulunduğu iddiasıyla sıkıyönetim mahkemesince tutuklanarak Ceza Kanunu’nun 141. maddesi uyarınca hapse mahkûm edildi. Altı ay Sansaryan Han’nda, dört ay da Tophane Cezaevi’nde olmak üzere on ay hapis yattı.

26 Ocak 1946’da serbest kalmış, öğretmenliği elinden alınmıştır. 1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı Köyü’ne yerleşerek çiftçilik yaptı. 1976’da İstanbul’a döndü danışmanlık, çevirmenlik ve redaktörlük yaptı. Yazımı devam eden Canistan adlı romanını tamamlayamadan kalp krizi nedeni ile 9 Ekim 1989 tarihinde İstanbul,Moda’da öldü.

Yusuf Atılgan, Aylak Adam ve Anayurt Oteli adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanındı ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı.

1987’de Anayurt Oteli romanı, Ömer Kavur tarafından aynı adlı sinema filmi olarak çekildi.

KİTAPLARI:

Roman:

Aylak Adam (1959)

Anayurt Oteli (1973)

Canistan (2000)

Öykü:

Bodur Minareden Öte (1960)

Eylemci (Bütün Öyküleri, 1992)

Çocuk Kitabı: Ekmek Elden Süt Memeden (1981).

Çeviri:

Toplumda Sanat (K. Baynes; 1980).

Piyes:

Çıkış Gecesi (Barıman yayınevi, İst. 1947).

Ödülleri:

1955 Tercüman Gazetesi Öykü Yarışması’nda Evdeki öyküsü ile birincilik ve Kümesin Ötesinde öyküsü ile dokuzunculuk

Aylak Adam romanı ile 1957-1958 Yunus Nadi Roman Armağanı’nda ikincilik.

‘Bodur Minareden Öte’ Sait Faik Öykü Ödülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir