İsmail Kırımoğlu: “İSMET VEHİT GÜNEY”

İsmet Vehit Güney (1932, Limasol – 23 Haziran 2009, Lefkoşa), Kıbrıs Türkü ressam, karikatürist, halen Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından ulusal bayrak olarak kullanılan Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı’nın tasarımcısı.

İsmet Vehit Güney, 1932 yılında Limasol’da doğdu. II. Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusunda görev yaptı. O yıllarda İngiltere yönetiminde bulunan Filistin’e bağlı Hayfa’daki İngiliz Askeri Akademisinde askeri konuların yanı sıra resim eğitimi de aldı. İbrahim Çallı ile tanıştı ve birlikte çalıştı. Çallı gibi o da izlenimci resim akımından etkilendi.

1947’de kişisel sergisini açan ilk Kıbrıslı Türk ressam oldu. Eserleri pek çok karma ve kişisel sergide yer aldı, ödüller kazandı. Karikatürleri İstiklâl ve Köylü gibi Kıbrıs gazetelerinde yayımlandı.

1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bayrağının, ambleminin ve Kıbrıs Lirasının tasarımlarını yaptı. Bizzat Kıbrıs Cumhurbaşkanı III. Makarios, İsmet Güney’in tasarımlarını resmi bayrak ve amblem olarak seçti.

1977’ye kadar Lefkoşa Türk Erkek Lisesi’nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. 1986 yılında KKTC hükümeti kendisine Kültür Sanat Hizmet Ödülü verdi.

24 Haziran 2009 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezinde Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da katıldığı bir törenden sonra Lefkoşa Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir