Önder Demirçubuk: “MEHMET ÜSTÜNKAYA”

Mehmet Üstünkaya, 13 Haziran 1935’te İstanbul’da doğdu. Türk iş adamı, Spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 26. başkanıdır.

İki dönem olarak toplamda 7 sene Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne başkan olarak hizmet etmiş hukukçu ve iş adamı. Beşiktaş’a katkılarından dolayı Efsane Başkan olarak anılır.

Karaman Beyi boyundan Girit’e göç etmiş olan ailesi 1900’lerin başında İstanbul’a geri gelerek Beşiktaş semtine yerleşmiştir. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde gören Üstünkaya, Galatasaray SK’da kısa mesafe koşmuş ve 1951 yılında şampiyon olan takımda yer almıştır. Üstünkaya yüksek eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Üniversite sonrasında kendisine ticareti meslek edinen Üstünkaya, madencilik ve gümrüksüz satış mağazacılığında döneminin en büyük şirketlerini kurmuş ve yönetmiştir. Madencilikte Unimetal şirketi ile bir dönem Türkiye’nin krom ihracatının yarısını gerçekleştirmiş; gümrüksüz satış mağazalarında ise biri İstanbul Havalimanı’nda diğeri de Mersin Limanı’nda olmak üzere 1984 yılında iki mağaza ile başlayan Unifree şirketini ikisi yurtdışında olmak üzere 18 gümrüksüz satış mağazası sahibi bir mağazalar zincirine dönüştürmüştür. Mehmet Üstünkaya sahibi olduğu Uni Holding’te Bilginer Ailesi ile ortaktı. Bu ortaklık son olarak Unicens adıyla kozmetik pazarlama işine de girdi.

Üç kez evlenen Üstünkaya en uzun evliliğini Türkiye’nin ilk caz sanatçılarından Gönül Turgut ile yapmış, her evliliğinden birer çocuğu olmuştur.

Mehmet Üstünkaya, 3 Haziran 2000 tarihinde Monako’da vefat etti.

Üstünkaya aynı zamanda Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi’ydi.

Beşiktaş dönemi:

Beşiktaş JK’da (BJK) uzun yıllar yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 1973 yılındaki genel kurulda başkan seçilmiştir. Başkanlığı döneminde BJK, futbolda 1974-75 sezonunda Türkiye Kupası’nı, 1974-1975 sezonunda basketbol lig şampiyonluğunu kazanmıştır.

1977’de seçimi kaybederek görevini Gazi Akınal’a devretmiş, ancak dört yıl sonra 1981’de ikinci kez Beşiktaş JK başkanlığına seçilmiştir. Göreve gelmesiyle birlikte futbol takımının başına Dorde Miliç’i getirmiştir. Dönemin yıldız futbolcuları Metin, Ali, Feyyaz ve Rıza da Üstünkaya döneminde Beşiktaşlı olmuştur. Miliç döneminde BJK Futbol Takımı oyuncu altyapısına büyük önem vermiş, 1981-1982 sezonunda 15 yıl aradan sonra şampiyon olmuştur.

Üstünkaya, 1984 yılında yapılan genel kongrede başkanlığı Süleyman Seba’ya devretmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir