ALİ ATALAR, GAZİANTEP’TE İLK MEZAT SALONUNU AÇTI

Gaziantepli gazeteci ve koleksiyoncu Ali Atalar, Gaziantep’te ilk mezat salonunu açtıklarını belirterek, “Canlı mezat Gaziantep’te bir ilk olacak” dedi.

Gaziantepli gazeteci ve koleksiyoncu Ali Atalar, Panorama Müzesi’nin bahçesinde tarihi porselen eserler üzerine bir mekân ve mezat salonu açtı. Atalar, mezat uygulamasıyla insanların evlerinde kullanmadığı, antika denilebilecek eşyalarını mezat salonuna getirerek kendi elleriyle burada o esere ilgili olan kişilere satma imkânı vereceklerini söyledi. Böylelikle atıl durumda kalan, ninelerden ve dedelerden kalmış eserleri burada gerçekten bu işe ilgi duyan yeni sahiplerine devretmek istediklerinin altını çizen Atalar, amaçlarının Gaziantep’te bu işe ilgili kadın ve erkeklerin buradan kendilerine uygun olan ürünleri mezat yoluyla canlı bir şekilde ürünleri görerek, inceleyerek ve uygun bir fiyata alabilmelerini sağlamak istediklerini vurguladı. Atalar, antika dükkânının ağırlıklı olarak Avrupa tarzı antika porselen üzerine olduğunu ancak Osmanlı Dönemi’ne ait bakır eserler, ahşap malzemeler, savaş malzemeleri dediğimiz kılıç, tabanca, tüfek, mühürler ve birçok eserin de yer aldığını belirtti.

“Benim asıl mesleğim gazetecilik”

Canlı mezatın Gaziantep’te bir ilk olacağını ifade eden Ali Atalar, “Benim asıl mesleğim gazetecilik ama 40 yıldır koleksiyonerlikte yapıyorum. Etnografik ve arkeolojik eserler biriktiriyorum. Daha öncede bakır eserler üzerine Gaziantep’te, Türkiye’de ilk olan özel bir müze açmıştım. Şimdi Gaziantep’te yine olmayan şeyi yapmaya çalışıyoruz. Tarihi porselen eserler üzerine bir mekân ve mezat salonu açtık. Canlı mezat uygulamasını pandemi dolayısıyla yapamıyoruz ancak Gaziantep’te bir ilk olacak” dedi.

“Dışarıdan gelen turistler de bu mezatlara katılabilecek”

Antika eserini satmak ve onu almak isteyenlere aracı olacaklarını söyleyen Atalar, “Mezat uygulamalarımızla insanlar evlerindeki eski eşyalarını, kullanmadığı antika diyebileceğimiz eşyalarını mezat salonuna getirerek, kendi elleriyle burada o esere ilgili olan kişilere satma imkânını vereceğiz. Ayrıca eserleri almak isteyen vatandaşlar, buraya gelip fiyat arttırma yöntemiyle almak istedikleri ürünleri, eserleri alabilecekler. Böylelikle atıl durumda kalan, ninelerden ve dedelerden kalmış eserlerin burada gerçekten bu işe ilgi duyan yeni sahiplerine devretmek istiyoruz. Bu konuda da aracı olmak istiyoruz. Bir müzenin bahçesinde olmamız dolayısıyla dışarıdan gelen turistler de bu mezatlara katılabilecek ve Gaziantep ile ilgili antika ürünler alabilecek. Amacımız Gaziantep’teki bu işe ilgili kadın ve erkeklerin buradan kendilerine uygun olan ürünleri mezat yoluyla canlı bir şekilde ürünleri görerek, inceleyerek ve uygun bir fiyata alabilmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı.

“Evlerde atıl durumda olan eserlerin değerlenmesini istiyoruz”

Atalar yeni açtığı antika dükkânında ağırlıklı olarak Avrupa tarzı antika porselenler olduğunu ifade ederek, “Şu anki antika dükkânımız ağırlıklı Avrupa tarzı antika porselen üzerine. Ancak Osmanlı Dönemi’ne ait bakır eserler, ahşap malzemeler, savaş malzemeleri dediğimiz kılıç, tabanca, tüfek vesaire, Osmanlı Dönemine ait mühürler, Osmanlı Dönemine ait birçok eserlerimiz var. Antika radyolar, fotoğraf makinaları, daktilolar gibi eserlerde mevcut. Dediğim gibi bizim buradaki asıl amacımız evlerde atıl durumda olan eserlerin değerlenmesini istiyoruz. İnsanlar bu eserleri paraya çevirsin, bakamıyor ya da ilgisi yoksa bakacak ve ilgisi olanlara ulaşsın istiyoruz. Biz de mezat ile bunlara aracılık ederek, hem eserlerin paraya çevrilmesini sağlayacağız hem de antika eserlere ilgisi olanların burada kolayca esere ulaşmasını sağlayacağız. Diğer taraftan yerimiz 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi bahçesinde bulunuyor” diye konuştu.

ALİ ATALAR

1963 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu İl’de tamamladı. Çukurova Üniversitesi İskenderun MYO Makine Teknik Resim Konstrüksiyon bölümünde okudu.

1984 yılında gazeteciliğe başladı. Tercüman ve Bulvar Gazetesinde muhabir olarak görev yaptıktan sonra Dünya Gazetesinde uzun süre bölge temsilciliği ve yazarlık yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde araştırma yazıları, makaleleri ve öyküleri yayınlandı. Televizyonlarda programlar yaptı. Gaziantep kültürü ve halk bilimi konularında çeşitli konferanslar verdi.

Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve yöneticilik yaptı. Güney İlleri Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı görevini hala sürdürüyor.  Gaziantep Evlerinin yanı sıra Kilis ve Halep evleri üzerine araştırmalar yaparak geniş bir fotoğraf arşivi oluşturdu. Beş adet araştırma iki adet öykü kitabı yayınladı. “Yorum” isimli kültür dergisini 39 sayı yayınladı. Suriyeli yazarlarla ortak kitap hazırladı.

1998 yılında Gagiad basın ödülünü, 2013 yılında Gaziantep Kulübü hizmet ödülünü aldı. 2011 yılında kale altı semtinde tarihi bir Antep evini satın alarak müze olarak restore etti.  Uzun yıllar biriktirdiği yaklaşık 1500 eserden oluşan Türkiye’nin ilk ve tek Bakır Eserleri Müzesini açtı. Gaziantep Müze Müdürlüğü’ne kayıtlı koleksiyonerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir