KÜSBEOĞLU: MEVCUT KREDİLERİNİN FAİZSİZ OLARAK EN AZ YIL SONUNA KADAR UZUN VADELİ ERTELENMESİNİ DE TEKLİF EDİYORUZ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile matrah artırımı stok ve sicil affı ile bazı düzenleme ve yapılandırma içeren Kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Küsbeoğlu yaptığı açıklamada bu konuda başta Cumhurbaşkanı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederek ayrıca 1 yıl ödemesiz ve uzun vadeli faizsiz kredi imkânının sağlanması esnaf ve sanatkârlarımızı ciddi şekilde rahatlatması yönünde gerekli düzenlemenin yapılmasını teklif etti.

Küsbeoğlu açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “20.05.2021 Tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında Esnaf Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Ekonomik Faaliyetlerinde bulunan 1. Grupta belirlenen 35 Nace kodunda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara 5.000 TL (beşbin) Hibe Desteği ve 2. Grupta belirlenen 305 Nace kodunda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara 3.000 TL (üçbin) Hibe Desteği verileceği açıklanmıştı. 35 Nace kodundaki 5.000 TL ve 305 Nace kodundaki 3.000 TL hibe desteğinden faydalanacak esnaf ve sanatkârımız toplamda 1.400.000 esnafımız faydalanmış olacaktır. Geride kalan 400.000 esnafımıza da uygun görülen hibe desteğinin yapılmasını rica eder, desteklerinizden dolayı esnaflarımız adına teşekkürlerimizi arz ederiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 1 Haziran’da yaptığı açıklamalar ile kısıtlamaların kısmen kaldırılmasından dolayı teşekkürlerimizi arz eder, 15 Haziran’dan sonra kısıtlamaların tamamen kalkacağına inanıyor ve bu vesile ile başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimizi arz ederiz.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanan esnaflarımızın kredilerine3 ve 6 aylık yapılan ertelemelerde mevcut kredilerin üzerine eklenerek öteleme yapıldığından ve artı olarak faiz eklendiğinden ödenecek taksitlerin yükselmesi nedeniyle esnaflarımızın taksitlerini ödeyemez duruma geldiği intikal etmiştir. Devletimizden esnaf ve sanatkârlarımızın mevcut kredilerinin faizsiz olarak en az yıl sonuna kadar uzun vadeli ertelenmesi ve esnaf ve sanatkârlarımızı maddi olarak rahatlatacaktır.

Ayrıca 1 yıl ödemesiz ve uzun vadeli faizsiz kredi imkânının sağlanması esnaf ve sanatkârlarımızı ciddi şekilde rahatlatacağı için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep etmekteyiz.

Yeniden yapılacak olan yapılandırmaların içine tekrar alarak yıl sonuna kadar faizsiz ödemelerin taksitlerin üzerine yayılma şeklinde değil ileri tarihe alınmasını önemle rica ediyoruz.

Yapılan ertelemeden dolayı kredisinin son 6 ay taksiti kalanlar bu ertelemeden dolayı 6. ayın bitiminde banka tarafından taksitlerin tamamının ödenmesi istenmektedir. Bu yanlış uygulamanın acilen düzeltilmesini arz ederiz.

Yeni uygulanacak olan yapılandırmalarda SGK ve Bağ-Kur primleri, vergi borçları ve cezaların faizsiz ve uzun vadeli olarak uygulanmasını rica ederiz.

26.05.2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelerin faydalandığı “2021 Nefes Kredisi” nin esnaf ve sanatkârlarımız için de uzun vadeli ve düşük faizli çıkarılması hususunda gereğini saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir