Tahsin Tiryaki: “SADUN BORO”

Sadun Boro, 5 Haziran 2015’te Marmaris, Muğla’da vefat etti. Dünyanın çevresini 1965-1968 yılları arasında eşi Oda ve Kısmet adlı yelkenli teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcidir.

Sadun Boro, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman ‘Cumhuriyet’ gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004’te Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredilmiştir.

Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Sadun Boro ile evli olan Oda Boro’nun Deniz isminde bir kızları var Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra Pupa Yelken adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz ile beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi.

1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamış, Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykeli yapılmasını sağlamıştır. Boro, gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazıları uzun süre yazmayı sürdürmüştür.

Sadun Boro’nun 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil yaptığı ’Kısmet’ adlı teknesi, İstanbul/Hasköy’deki eski Haliç Tersanesi’nin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilir.

2001 yılında Boro 40 yıl sonra Eralp Akkoyunlu ile beraber Yosun adlı tekneleriyle yeniden denizlere açıldı ve Büyük Okyanus turu gerçekleştirdi.

Vefatı:

Teknesiyle Dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro’ya birkaç yıl önce mesane kanseri teşhisi kondu. İlk olarak yaşadığı Marmaris’te tedavi gördü ve daha sonra İstanbul’daki Amerikan Hastanesine transfer edildi. Ancak, hayatının geri kalanını yelkenli teknesinde geçirmek istediğinden 14 Mayıs 2015’te helikopterle Muğla’ya geri döndü.

5 Haziran 2015 tarihinde, Marmaris’te tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım ünitesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak ölmüştür. Hastaneye üç gün önce alınmıştı. Son arzusu, yelkenli teknesinin Gökova’daki İngiliz Limanı’nda demirlediği çamın altına gömülecekti. Bunun gerçekleşmesi için bir kabine kararı gerekliydi. Türk Sahil Güvenliği’nin birçok teknesi ve gemileri ve Türk Deniz Kuvvetleri fırkateyninin eşlik ettiği katamaran Son Bahar’ın gemisinde hayran kaldığı Türk Rivierası koylarında bir anma turunun ardından Marmaris’teki Karacasöğüt Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir