Cesim Tahincioğlu: “NİLÜFER”

Nilüfer Yumlu ya da bilinen adıyla Nilüfer, 31 Mayıs 1955’te İstanbul’un Cihangir semtinde doğdu. Türk şarkıcı, söz yazarı ve yapımcıdır.

Babası Cemil Bey’in üçüncü evliliği Lütfiye Hanım’dan tek kızı olup babasının önceki evliliklerinden Orhan, Tevfik ve Gülsevin adlı kardeşleri vardır. 3 yaşında astıma yakalandı. Babasının piyano çalıp annesinin Türk sanat müziği şarkıları söylediği bir evde müzikle iç içe bir çocukluk geçirdi. Firuzağa İlkokulunda eğitim gören Nilüfer, 11 yaşındayken İtalyan Ortaokulunu kazandığı yıl babası hayatını kaybetti.

1970 yılında henüz öğrenciyken, “Sensiz Yıllarda” adlı şarkıyla katıldığı Altın Ses Yarışması’nı kazandı. Yarışmada Serpil Barlas ikinci oldu. 1972 yılında “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk 45’liğini çıkardıktan sonra, 1973’te “Dünya Dönüyor” 45’liği ile asıl çıkışını yakaladı. İlk sahne deneyimini, İzmir Fuarı’nda Zeki Müren’in assolist olduğu kadroda çıkarak yaşadı. “Dünya Dönüyor”un da yer aldığı ilk albümü “Nilüfer ’74″teki “Göreceksin Kendini”, “Aldanırım Sana” ve “Başıma Gelenler” gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi. 1975’te, Alman yapımcılardan gelen plak teklifini kabul ederek “Miss Nilüfer”ve “Ali” adlı 45’lik plakları yaptı. Aynı yıl “Oh Ya”, 1976’da “Of Aman Aman” ve 1977’de “Kim Arar Seni” adlı 45’likleri çıkarttı.

Grup Nazar ile 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne katılan sanatçı, “Sevince” şarkısıyla Türkiye’yi Paris’te yapılan 1978 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmiş; “Sevince”, aldığı 2 puanla yarışmanın 18’incisi olmuştur. Aynı yıl, “Müzik” ve “15 Şarkı” uzunçalarlarını yayınladı. “Nilüfer ’79” sanatçının 80’li yıllardaki müzikal değişiminin ilk işareti niteliğindedir.

1978’de Eurovision’a katılmasının ardından 80’lerin başında müzikte etkisini hissettiren arabesk akımına kapıldı. Nilüfer ’84 albümünde “Kar Taneleri” şarkısını söylediği ve 90’ların sonuna kadar birlikte çalıştığı Kayahan müzik kariyerinde önemli bir yer tuttu. Nilüfer, 80’ler ve 90’ların ilk yarısına kadar büyük satış yakalayan pek çok albümün ardından, zirvesini Nilüfer’le albümüyle yaşadı. Pek çok müzisyenle çalıştığı bu albüm, “Mavilim”, “Çok Uzaklarda”, “Namussuz Akşamlar” gibi hitlerin de etkisiyle 750 binin üzerinde satarak yılın en çok satan albümlerinden biri oldu. Bir sonraki albümüyle 1970’li yıllardaki hitlerini yeni düzenlemeleriyle yeni nesle taşıyan Nilüfer, 2000’lerdeki birkaç albümün ardından 2011’de yeni nesil rock müzik grup ve şarkıcılarıyla birlikte seslendirdiği 12 Düet albümü oldukça iyi tepkiler topladı. Bunun ardından bir devam albümü daha olan 13 Düet albümü geldi. Şarkıcı 2015 yılında DMC etiketiyle yayınlanan “Kendi Cennetim” albümünü piyasaya sürdü.

Özel hayatı:

1974’te müzisyen Rıza Silahlıpoda ile nişanlandı. Kısa bir süre sonra ayrıldılar. 1977’de yapımcı Yeşil Giresunlu ile evlendi, 1981’de boşandılar. 1984’te Çetin Akcan ile evlendi, 1986’da boşandılar. 2000 yılında kızı Ayşe Nazlı’yı evlat edindi.

Ünlü şarkıcı Nilüfer, hayalinin gerçek demokrasiye sahip bir Türkiye olduğunu söyledi

Nilüfer, “Demokratik bir Türkiye, gerçek demokrasiye sahip bir Türkiye hayal ederim. İnsanların ötekileştirilmediği bir Türkiye… Özgürlükçü bir Türkiye ve tabii tüm insanların refah içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye… Bu ne yazık ki çok mümkün olamıyor… 13 yaşımdan beri böyle. Bir tarafta çok parası olan insanlar, diğer tarafta evine yiyecek ekmek götüremeyen insanlar var. Orta sınıfın yok olduğu bir Türkiye var şu an. Türkiye çok köklü ve altyapısı çok sağlam bir devlet. Mustafa Kemal Atatürk öyle bir Cumhuriyet kurmuş ki ne kadar sarsılırsa sarsılsın temeli çok sağlam. Türkiye’ye hiçbir zaman bir şey olmaz” diye konuştu.

(07.06.2020)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir