Nükhet Ocak Balkan: “GÜZİN DİNO”

Güzin Dino, 30 Mayıs 2013’te Paris’te vefat etti. Türk dilbilimci, öğretim üyesi, çevirmen yazar.

Güzin Dino 1910 yılında İstanbul’da doğdu. 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Roman Filolojisi Profesörü Eric Auerbach’ın asistanlığını yapan Dino; ressam Abidin Dino’nun eşidir. 1943 yılında, Adana’da sürgüne gönderilmiş olan Abidin Dino ile evlenen sanatçı, 1946 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde doçent olarak görev yapmış, 1954’te Paris’e yerleşen eşinin yanına gitmiştir.

Paris’te Ulusal Bilim Merkezi’nde çalışan yazar Güzin Dino, Doğu Dilleri Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yapmış olup, Türkiye Pen Kadın Yazarlar Derneği üyesidir. Türkiye’de çeşitli Türk romanları üzerine incelemeler, Fransa’da roman ve şiir çevirileri yapmıştır. Çevirileri, birçok büyük yayınevinde, denemeleri, Fransız ve Amerikan dergilerinde yayımlanmıştır. Türkiye’de de yayımlanan eserleri bulunmaktadır. Eşinin ölümünden 20 yıl sonra yaşadığı Paris’te yüz yaşını geçmiş olarak 30 Mayıs 2013’te öldü.

Bazı yapıtları:

Türk Romanının Doğuşu, Agora Kitaplığı, 2008, ISBN 9786050060249

Gel Zaman Git Zaman Abidin Dino’lu Yıllar, Can Yayınları

Sensiz Her şey Renksiz, Can Yayınları, 2007, ISBN 9750708985

Güzin Dino’nun Nazım Hikmet’li Yıllar

Picasso’lu Yıllar

Aragon’lu Yıllar

Avni Arbaş’lı Yıllar

Yves Montand’lı Yıllar

Çetin Altan’lı Yıllar

Yaşar Kemal’li Yıllar

Orhan Veli’li Yıllar.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Güzin Dino’yu evinde ziyaret etti

Paris’teki Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Ressam Abidin Dino’nun eşi Güzin Dino’yu evinde ziyaret etti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Güzin Dino ile vefat eden eşi ressam Abidin Dino’nun çalışmaları ve Nazım Hikmet üzerine sohbet etti. Türkiye’de ve Fransa’da yapılan Abidin Dino sergilerinden ve Abidin Dino’nun tablolarından oluşan bir koleksiyonun gelecek günlerde düzenlenecek bir sergide satışının da yapılacağı yönde bilgiler veren Güzin Dino, Mardin’de Abidin Dino ile ilgili bir sergi konusunda davet aldığını söyledi.

(17 Kasım 2010 Çarşamba 06:08)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir